Daçiqi kritikon Mogherinin që e ftoi Kosovën në Samitin e Helsinkit

Prishtinë | 22 Gus 2019 | 15:52 | Nga Ekonomia Online

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq komentoi lëvizjen e ministres së Jashtme të BE-së Federica Mogherini.

Ai beson se ftesa e Mogherini në Prishtinë për të marrë pjesë në samitin e Helsinkit të ftuar nga vendet kandidate të BE-së, po përpiqet të krijojë një precedent që Beogradi do të duhej të pranonte, gjë që, shtoi ai, sigurisht që nuk do të ndodhë.

Për herë të parë, në fund të mandatit të saj, Mogherini ndryshoi praktikën e saj dhe e ftoi Prishtinën në takim, tha Daçiq për Tanjug, duke shtuar se për shkak të Prishtinës, ajo kishte ndryshuar formatin e ngjarjes dhe tha se e kishte ftuar atë dhe “partnerët”.

“Në një kuptim zyrtar, kjo nuk do të cenojë pozicionin tonë parimor dhe do të theksohet vetëm emri i pjesëmarrësve pa shenja kombëtare. Në thelb, kjo ishte plotësisht e panevojshme, pasi ka shumë takime në të cilat Kosova merr pjesë”, tha Daçiq.

Sipas tij, takimi në Helsinki, me gjithë pjesëmarrjen e Prishtinës, nuk do të jetë një mundësi për të diskutuar vazhdimin e dialogut.

“Nuk do të ketë diskutim për dialogun atje, pasi është një takim që ndodh një herë në gjashtë muaj, kur Kryesia e BE organizon një takim të ministrave të Jashtëm të udhëhequr nga Përfaqësuesja e Lartë, në këtë rast Federica Mogherini”, tha Daçiq.

“Deri më tani, ajo ka ftuar ata (Prishtinën) në drekë dhe tani në një takim zyrtar, por duke ndryshuar emrin se nuk janë kandidatë por partnerë. Këto janë lojëra megjithatë që nuk sjellin asnjë përfitim, vetëm sjellin dëm politik”, shtoi ai.

Të ngjashme