Deputetët e VMRO – DPMNE nuk ishin të pranishëm në sallën kur u votua për emrin e Maqedonisë

Prishtinë | 11 Jan 2019 | 19:46 | Nga Ekonomia Online

Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë, transmeton Klan Kosova.

Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas tyre ata nuk duan t’i japin legjitimitet ndryshimit të Kushtetutës së vendit qoftë edhe vetëm me prezencë.

Janë pranuar edhe amendamentet e partive opozitare shqiptare nga Lëvizja Besa dhe Aleanca për Shqiptarët.

Sipas ndryshimeve kushtetuese, emri i ri i shtetit do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme