Durrës, mbyllet tregu i vetëm i perimeve, nuk menaxhohej dyndja e qytetarëve

Prishtinë | 30 Mar 2020 | 10:22 | Nga Ekonomia Online

Bashkia e Durrësit ka mbyllur mëngjesin e sotëm tregun e vetëm e frutave dhe perimeve.

Mosmenaxhimi i dyndjes së qytetarëve, pas orëve të izolimit, dhe mosrespektimi i ruajtjes së distancave mes tyre nga qytetarët e ktheu tregun ne një vatër të rrezikshme të përhapjes së Coronavirusit.

Në këto kushte, autoritetet vendore vendosën të krijojnë hapësira të reja për tregtimin e fruta perimeve në zona të ndryshme të qytetit për të shmangur grumbullimet e mëdha në të vetmin treg.

Mësohet se vendet e përcaktuara për tregje gjatë kësaj periudhe janë pranë stadiumit të qytetit, mauzoleumit të dëshmorëve, si dhe një tjetër pranë shkollës së muzikës në rast se do të ketë kërkesa nga tregtarët.

Këto hapësira funksiononin si parkingje publike, por po përshtaten për tregtim të produkteve agroushqimore./TCH

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme