Gjashtë të vdekur dhe 535 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Prishtinë | 15 Tet 2020 | 20:28 | Nga Ekonomia Online

Një numër i madh i rasteve me COVID-19 janë shënuar gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut.

Nga 2 mijë e 445 testime të kryera, kanë dalë 535 raste pozitive.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë shumica e rasteve janë nga Shkupi.

-Shkup 277

-Kumanovë 17

-Dibër shtatë

-Shtip 22

-Prilep 26

-Tetovë 18

-Strugë tetë

-Veles 10

-Manastir 13

-Ohër katër

-Kavadarci katër

-Gostivar pesë

-Gjevgjeli 24

-Strumicë 30

-Kriva Palankë dy

-Radovish gjashtë

-Koçani 12

-Probishtip tre

-Demir Hisar dy

-Makedonski Brod një

-Valandovë 5

-Vinicë një

-Delçevë një

-Sveti Nikole nëntë

-Kërçovë 15

-Resnje tetë

-Negotinë pesë.

Sipas njoftimit të MSH-së janë shënuar edhe gjashtë viktima.

Një nga Manastiri 66 vjeç,një nga Kumanova 57 vjeç, një nga Prilepi 72 vjeç, një nga Sveti Nikole 69-vjeç, një nga Velesi 67 vjeç dhe një nga Negotina 55-vjeç.

Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 168 pacientë të shëruar nga:

Shkup 68

Shtip katër

Prilep 14

Tetovë 11

Strugë katër

Veles pesë

Manastir 10

Ohër dy

Kavadar dy

Gostivar dy

Gjevgjeli pesë

Strumicë tetë

Koçani 14

Probishtip një

Berovë pesë

Vinicë katër

Dellçevë dy

Sveti Nikole tre

Kërçovë një

Negotinë dy

Deri më tani, një total prej 214 mijë e 235 teste të COVID -19 janë kryer në vend.

Nuk ka testime nëpërmjet skriningut.

Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 22 mijë e 170, numri i pacientëve të shëruar është 16 mijë e 758, numri i atyre që humbën jetën është 815 dhe aktualisht numri i rasteve aktive është 4 mijë e 597.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme