Gjuriq i kërkon BE-së të deklarohet pas dënimit të Todosijeviqit

Prishtinë | 07 Dhj 2019 | 14:03 | Nga Ekonomia Online

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriq, i bëri thirrje BE-së sot të deklarojë qartë nëse mbështet futjen e torturës verbale dhe ndalimin e lirisë së shprehjes për serbët në Kosovë dhe nëse ish-ministri Ivan Todosijeviq është viktimë e një aparteidi të ri politik.

“Në bazë të një deklarate të Zyrës së BE në Prishtinë, mund të konkludojmë se linçimi që po zhvillohet kundër Ivan Todosijeviq, i cili u dënua me dy vjet burgim vetëm për të thënë të vërtetën dhe guxoi të thoshte se Reçaku ishte një shkak i rremë i agresionit të paligjshëm, se organizata e UÇK-së ishte terroriste dhe se ajo që ndodhi në Reçak nuk ishte genocid apo masakër”, tha Gjuriq në një konferencë për shtyp, shkruan Tanjug.

Zyrtarët e lartë serbë në përditshmëri po bëjnë deklarata duke e quajtur Masakrën e Reçakut një gënjeshtër dhe falsifikim.

Për këtë ka pasë reagime të shumta nga liderët politikë në Kosovë duke i quajtur ata propagandues të Millosheviqit. Gjithashtu ka reaguar Presidenca e Shqipërisë duke thënë se “gjaku i Reçakut nuk bëhet ujë kurrë”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme