Ish i akuzuari i Hagës për krime lufte bëhet këshilltar i Zaevit

Prishtinë | 12 Pri 2018 | 09:43 | Nga

Ish ministri i Brendshëm gjatë konfliktit të vitit 2001 në Maqedoni dhe i akuzuar i Tribunalit të Hagës për krime lufte, Lube Boshkovski, është bërë pjesë e kabinetit të kryeministrit Zoran Zaev, si këshilltar i posaçëm për investimet e huaja, bën të ditur Alsat-m.

Nga Qeveria theksojnë se nga të gjithë kandidatët e paraqitur në konkursin për këshilltarë të posaçëm vetëm Boshkovski i ka përmbushur të gjitha kushtet. Boshkovski kohë më parë u lirua nga burgu, ndërsa ishte i dënuar me 5 vite burg për financim joligjor të partisë së tij “Të bashkuar për Maqedoninë” në zgjedhjet e parakohshme të vitit 2011.

Pikërisht për mënyrën e arrestimit të Boshkovskit lëndë hapi edhe Prokuroria Speciale me emrin “Tortura” dhe përmes procesit gjyqësor ndiqet ish kreu i DSK-së Sasho Mijallkov si porositës i arrestimit nënçmues.

Ndërkohë kundër Boshkovskit në Gjykatën e Hagës u zhvillua proces gjyqësor për krime lufte në fshatin Luboten të Shkupit, ku gjatë konfliktit të vitit 2001 u vranë 10 persona, në mesin e të cilëve edhe një fëmijë 6 vjeçar. Më vonë Boshkovski u lirua nga të gjitha akuzat.

Ndërkohë në konkursin e fundit të Qeverisë u zgjodhën edhe 4 këshilltarë të tjerë të posaçëm të kryeministrit, Fidan Kolev, këshilltar për Transport dhe Lidhje, Rubin Zemon, këshilltar për Shoqërinë shumëkulturore, Fatmir Bytyqi, këshilltar për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, dhe Gjorgji Tasev këshilltar për të rinj dhe sport.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme