Kapet mbi 2 ton drogë në Malin e Zi në kamionin me targa shqiptare

Prishtinë | 04 Nën 2020 | 11:00 | Nga Ekonomia Online

Më shumë se dy tonë marijuanë u kapën në Podgoricë, ndërsa në pranga ka përfunduar një shtetas shqiptare.

Gazeta malazeze “Vijesti” shkruan se është arrestuar Elvis Calik. Droga u kap në terminalin doganor në një aksion të përbashkët të Drejtorisë së Policisë dhe administratës doganore. Marihuana u gjet në një kamion që hyri nga Shqipëria në pikën kufitare Bozhaj.

“Sot, u krye një veprim i përbashkët i Administratës së Policisë dhe Administratës Doganore, i kryer për një periudhë disa mujore, që synonte ndërprerjen e rrugës ndërkombëtare të kontrabandës së drogës nga Shqipëria përmes territorit të Malit të Zi për në vendet e Evropës Perëndimore”, thuhet në një deklaratë të përbashkët.

Shtohet se një shtetas shqiptar EC (40) u arrestua nën dyshimin se kishte kryer veprën penale të prodhimit, mbajtjes dhe shpërndarjes së paautorizuar të narkotikëve.

“Një kamion i drejtuar nga një E. C (40 vjeç), një shtetas i Republikës së Shqipërisë, mbërriti në vendkalimin kufitar Božaj më 3 nëntor. Një ngarkesë tranzit me fruta dhe perime e destinuar për vendet e Evropës Perëndimore u raportua në autoritetin doganor. Pas kontrolleve nga oficerët, u zbuluan nëntë paleta që përmbajnë drogë narkotike marihuanë me një peshë totale prej rreth 2 tonë”.

Jozyrtarisht, inspektorët e SBPOK po përcaktojnë nëse një person tjetër është i përfshirë në kontrabandën e drogës, i cili është nën hetim penal.

“Të dhënat operacionale tregojnë se një grup i organizuar kriminal aktiv në territorin e Republikës së Shqipërisë ka provuar të kontrabandojë rreth 2 tonë marijuanë në Evropën Perëndimore. Një hetim ndërkombëtar është duke u zhvilluar me policinë e Republikës së Shqipërisë dhe policinë e Bashkimit Evropian”, përfundoi deklarata.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme