Konferenca e donatorëve për Shqipërinë më 17 janar

Prishtinë | 10 Jan 2020 | 18:17 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kryeministrin kroat, Andrej Plenkoviç ka bërë të ditur se konferenca e donatorëve për Shqipërinë do të mbahet më 17 shkurt.

“Kjo konferencë bëhet në kuadër të tërmetit të tmerrshëm që goditi Shqipërinë. Ne duam të ndihmojmë në rindërtimin e Shqipërisë dhe sikurse e thashë, këtë do ta diskutojmë më 17 shkurt”, ka thënë Ursula von der Leyen.

Tërmeti i 26 nëntorit prej 6.2 shkallë të Merkalit ka lënë të vdekur 51 persona, 1192 objekte me dëmtime serioze dhe afro 10 mijë banorë të evakuuar nga zonat e goditura nga tërmeti.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme