Kryediplomati grek: Të mbrohen kufijtë e jashtëm të BE-së

Prishtinë | 18 Gus 2021 | 12:34 | Nga Ekonomia Online

Kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian duhet të mbrohen dhe emigrantët nuk duhet të lejohen të përdoren si mjet politik.

Kështu tha ministri i jashtëm grek Nikos Dendias gjatë një video -konference të ministrave të jashtëm të BE -së.

Një takim i jashtëzakonshëm i ministrave të jashtëm të bllokut u mbajt dje për të diskutuar zhvillimet në Afganistan.

Dendias tha se evakuimi i të gjithë qytetarëve të BE -së është një përparësi urgjente dhe mirëpriti planet e disa shteteve anëtare të BE -së për të përfshirë qytetarët afganë që punuan si përkthyes për forcat greke në atë vend, brenda misionit të NATO -s, dhe familjet e tyre, thuhet në një deklaratë të ministrisë së jashtme të Greqisë, raporton portali “Kathimerini”.

Ministri u tha kolegëve të tij se BE -ja duhet të theksojë nevojën për një qeveri përfaqësuese në Afganistan dhe se talibanët duhet të respektojnë të drejtat dhe liritë themelore dhe të garantojnë mbrojtjen e grave, të miturve dhe pakicave, si dhe trashëgiminë kulturore.

Dendias paralajmëroi se flukset e migrimit do të rriten dhe se një krizë e re humanitare duhet të parandalohet, kjo është arsyeja pse ai bëri thirrje për marrëveshje dhe bashkëpunim për atë çështje dhe një mesazh të qartë për vendet e treta, të tilla si Turqia, se emigrantët nuk duhet të përdoren si mjet politikë.

Të ngjashme