Merret vendimi për pilotin grek që vrau gruan e fajësoi shqiptarët

Prishtinë | 17 Maj 2022 | 14:20 | Nga Ekonomia Online

Piloti grek, i shpallur fajtor për vrasjen me paramendim të gruas së tij është dënuar me 27 vite e gjysmë burg. Babis Anagnostopoulos, 33, u dënua 16 vjet për vrasjen e Caroline Crouch, 19, dhe 11 vjet e gjysmë të tjera për vrasjen e qenit të tyre Roxy dhe pengimin e zbardhjes së të vërtetës.

Anagnostopoulos, i cili mbyti Caroline përpara se të vriste Roxy-n në një përpjekje për të mbuluar krimin si një grabitje, do të vuajë vetëm 18 vjet e gjysmë. Gjykata mori parasysh kohën që ai ka kaluar tashmë në burg dhe faktin që ai ka punuar atje, duke ulur kohën që ai do të qëndrojë pas hekurave.

Ai gjithashtu u gjobit me pothuajse 21,000 Euro dhe do të vuajë dënimin në burgun e sigurisë maksimale “Korydallos” në periferi të Athinës, i cili konsiderohet si një nga më të ashpërt në Evropë dhe është i rrënuar nga dhuna dhe mbipopullimi.

Anagnostopoulos vari qenin Roxy si pjesë e një përpjekjeje për të krijuar një skenë të rreme krimi. Ai u dënua gjithashtu për dy akuza për gënjeshtra ndaj autoriteteve pas vrasjeve. Gjykatës iu desh pak më shumë se një orë për të marrë vendimin e saj.

Në një përpjekje për të marrë një dënim më të vogël, ai pretendoi gjatë gjyqit se vrasja e Caroline ishte një ‘krim pasioni’ impulsiv pas një debati të ashpër për vajzën e tyre të vogël Lydia.

Por pasi dëgjoi dëshminë e tij për më shumë se dhjetë orë javën e kaluar dhe nga një numër dëshmitarësh ekspertë që e përshkruan Anagnostopoulos si një “narcisist kontrollues”, Gjykata e Jurisë të Athinës hodhi poshtë kategorikisht versionin e tij të ngjarjeve.

Gjykata dëgjoi për planifikimin e detajuar që përfshiu vrasjen. Kjo përfshinte heqjen e kartave të kujtesës nga kamerat dhe hyrjen e Anagnostopoulos në bodrumin e shtëpisë së familjes për të marrë dorezat e tij me motor rreth katër orë përpara se Caroline të vritej, të cilat ai i veshi për të krijuar një skenë krimi.

Pas vrasjes së Caroline, për 37 ditë Anagnostopoulos luajti “burrin e pikëlluar” duke dhënë deklarata prekëse në media për pushtimin e shtëpisë dhe madje duke përqafuar publikisht Lydia dhe vjehrrën e tij gjatë një shërbimi përkujtimor për Caroline ndërsa derdhte “lotët e krokodilit”./Iconstyle

Të ngjashme