Nis hetimi i Presidentit Meta, procesi do ndiqet nga ekspertë të huaj

Prishtinë | 15 Kor 2019 | 14:50 | Nga Ekonomia Online

Komisioni Parlamentar ka nisur hetimin për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Kërkesa për shkarkimin e Presidentit Meta u bë nga një grup deputetësh të Partisë Socialiste, pas vendimit të tij për të anuluar 30 qershorin si datë zgjedhjesh dhe për të dekretuar 13 tetorin për zgjedhjet vendore.

Ditën e sotme, Komisioni Hetimor ka nisur hetimin e Metës dhe pritet të kontrollojë ligjshmërinë e akteve të Presidentit.

Disa prej anëtarëve të komisionit kanë kërkuar edhe ekspertë ndërkombëtarë në këtë proces, ndërsa plani paraprak i hetimit është miratuar nga komisioni. /BW/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme