PD raporton ambasadave dhe KE për protestën e Berishës

Prishtinë | 11 Jan 2022 | 15:49 | Nga Ekonomia Online

Partia Demokratike ka ndërmarrë të tjerë hapa kundër dhunës së ushtruar tek selia blu nga protestuesit që u grumbulluan pas thirrjes së Sali Berishës.

Mësohet se me anë të një përmbledhje të asaj që ndodhi më 8 janar, Partia Demokratike ka bërë një raportim tek prezenca ndërkombëtare në Shqipëri por edhe në Komisionin Europian.

Në këtë raport të përpiluar nga Partia Demokratike theksohet çdo akt dhune që nga përdorimi i çekiçëve e tek hedhja e gurëve nga mbështetësit e Berishës në selinë blu. Për këto akte PD bën fajtore Sali Berishën.

Pjesë nga raporti i PD-së:

Berisha dhe mbështetësit e tij sulmojnë me forcë në selinë e PD-së: Fakte dhe dëshmi nga ajo ditë

Një dhunë e paprecedentë ka ndodhur të shtunën në tubimin e thirrur nga deputeti Sali Berisha kundër PD-së institucion me synimin për të hyrë brenda selisë së PD-së dhe për largimin me forcë të kryetarit Lulzim Basha.

Protesta thirri kundër kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas vendimeve të tij kishte marrë kundër ish-kryetarit Sali Berisha, i shpallur non grata nga SHBA për korrupsion dhe shkelje të demokracisë.

Ora 11.00 – Vetëm një orë para nisjes zyrtare të protestës së thirrur nga Berisha, disa prej mbështetësve të tij ka sulmuar dhe sulmuar fizikisht dhe verbalisht sekretarin e PD-së për Zhvillimin Vendor z. Roland Bejko. në prani të gjerë të mediave dhe kamerave.

Gjithashtu nënkryetari i PD-së deputeti. Enkelejd Alibeaj ishte vënë nën mbrojtjen e Gardës Kombëtare pasi u sulmua dhe u kërcënua me jetë nga persona të mbledhur sot në protestën e thirrur nga Berisha.

Ai ka reaguar në një postim në Twitter duke dënuar rolin e Berishës në këtë tubim të dhunshëm duke theksuar se ai është të gatshëm për akte dhune. Ai rithekson se “Veprimi i Berishës po i vë PD-në përballë njëri-tjetrit ndërsa ai tërhiqet përpara, gjë që tregon fytyrën e vërtetë të Berishës. Ai është i gatshëm të dëmtojë këdo që nuk e bën këtë mendo si ai”.

Ora 11.45 –Gazetarët e medias i fotografuan këto akte që në momentin kur njerëzit u vërsulën me forcë në hyrjen kryesore të selisë së PD-së duke thyer dhe shkatërruar derën dhe xhamat.”

Të ngjashme