Popullsia e Bullgarisë bie me 11.5 përqind gjatë dekadës së fundit

Prishtinë | 07 Jan 2022 | 11:15 | Nga Ekonomia Online

Popullsia e Bullgarisë ka rënë me 11.5 përqind gjatë dekadës së fundit, sipas rezultateve paraprake të regjistrimit.

Popullsia ra me më shumë se 844 mijë njerëz, nga 7.3 milionë në 6.5 milionë, tha Instituti Kombëtar i Statistikave më 6 janar.

Ekspertët ia atribuojnë rënien demografike të Bullgarisë niveleve të ulëta të lindjeve, vdekshmërisë së lartë dhe plakjes së popullsisë, niveleve të ulëta të lindshmërisë dhe emigrimit nga anëtari më i varfër i BE-së.

Vetëm në kryeqytet, Sofje, popullsia u rrit. Ulje u regjistruan në të gjitha pjesët e tjera të vendit, me një rënie dramatike prej 26 për qind në provincat veriperëndimore të Vidin dhe Montana, dhe në provincën verilindore të Dobritch.

Instituti Kombëtar i Statistikave pret rezultatet përfundimtare të regjistrimit deri në fund të vitit 2022, raporton RadioFreeEurope.

Regjistrimi i fundit u mbajt në vitin 2011.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme