Presidenti serb: Çfarë na duhet shteti nëse në vend të nesh vendosin BE-ja dhe ShBA-ja?

Prishtinë | 12 Tet 2021 | 16:05 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq tha sot se Serbia është një vend i lirë dhe i pavarur, që merr  vendimet e veta, përfshirë ato nga cilat vende do të blejë armë.

I pyetur se si i shikon kritikat e BE -së dhe SHBA -së se Serbia blen armë nga Kina dhe Rusia, Vuçiq u përgjigj se “Serbia është një vend i pavarur, i cili siguron aq sa mendon se është e nevojshme, në mënyrë që të parandalojë çdo agresion të mundshëm kundër vetes “, raporton Tanjug.

“Nëse mendoni se SHBA dhe BE duhet të vendosin se sa armë do të kemi,” le të shfuqizojmë shtetin “.

Ai shtoi se sot, Serbia nuk do të kishte një tubacion gazi, nëse do të dëgjonte të tjerët, dhe jo qytetarët e saj.

Të ngjashme