Presidenti slloven: Brukseli të shohë zgjerimin e Ballkanit në një mënyrë sui generis

Prishtinë | 09 Maj 2019 | 13:09 | Nga Ekonomia Online

Në fjalën e tij në konferencën e përbashkët për shtyp pas përfundimit të samitit të Brdo Brijonit, Presidenti i Sllovenisë, Barut Pahor theksoi se pas zgjedhjeve evropiane, është koha që Brukseli të shohë zgjerimin e Ballkanit në një mënyrë sui generis.

“Dua të shpreh qëndrimet e mia se pas zgjedhjeve evropiane dhe Komisionit të ri, është koha për Brukselin që të shohë procesin e  zgjerimit ndaj Ballkanit Perëndimor në një mënyrë sui generis. Komisioni do i drejtojë negociatat me qeveritë e vendeve të ndryshme, por në të njëjtën kohë KE, PE duhet të ketë para syve panoramën e përgjithshme të rajonit dhe të ftojnë të gjithë ata në proces, pasi do të varen nga njëri-tjetri dhe në këtë rast ekziston një mundësi që problemet do zgjidhen në një mënyrë më të mirë sesa janë zgjidhur”.

Sipas presidentit slloven pas zgjedhjeve evropiane procesi i zgjerimit nuk do të jetë në nivelin e lartë të rendit të ditës së KE, por varet nga ne sesi do t’i zgjidhim çështjet.

“Jam mjaft i habitur nga atmosfera pozitive në seancë sot. Nuk po them që zgjidhëm problemet, por trajtuam çështjet në mënyrë të hapur dhe debatuar ato në mënyrë miqësore. Është e rëndësishme të gjithë e dinë se pas zgjedhjeve evropiane procesi i zgjerimit nuk do jetë në nivelin e lartë të rendit të ditës të Komisionit, dhe varet nga ne ti zgjidhim këto çështje që ky rajon do jetë më tërheqës për pjesën tjetër të BE”.

Pahor konfirmoi gjithashtu se takimi tjetër do jetë në Lubjanë, ku mes të ftuarve do të jetë edhe sekretari i përgjithshëm i kombeve të Bashkuar. /abcnews.al/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme