PS: Marrëveshja Rama-Basha ka përfunduar

Prishtinë | 17 Jan 2018 | 09:06 | Nga

Në seancën e 30 nëntorit të vitit kaluar, kryeministri Edi Rama ftoi kryetarin e opozitës Lulzim Basha në dialog, në një kohë kur Partia Socialiste kishte deklaruar të përfunduar që në 14 nëntor marrëveshjen politike Rama-Basha të 18 Majit.

Shqiptarja.com zbardh një dokument, që mban firmën e kryetarit të grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, i cili e deklaron të përfunduar paktin politik Rama-Basha, i cili mundësoi futjen e PD në zgjedhje, në këmbim të ndarjes së pushtetit.

Dokumenti mban datën 14.11.2017, me anë të të cilit Partia Socialiste kërkon shkarkimin e kryetarit të KQZ, Klement Zguri. Emërimi i Zgurit, me propozim të PD-PR, ishte pikërisht produkt i marrëveshjes Rama-Basha. Duke argumentuar se pse duhet të shkarkohet Zguri, ndër të tjera Balla shkruan se marrëveshja politike në bazë të së cilës u zgjodh Zguri në krye të KQZ, tashmë ka përfunduar. Në dokument thuhet gjithashtu se marrëveshja Ram-Basha u zbatua duke anashkaluar ligjin.

Në këtë kuadër, tërheqja e kryeministrit Edi Rama në 30 nëntor nga shkarkimi i Zgurit dhe ftesa për ta zgjidhur këtë çështje me dialog, duket disi kontradiktore me kërkesën dhe argumentimin e kreut të grupit parlamentar socialist. Nga ana tjetër, Basha deklaroi prishjen e marrëveshjes menjëherë pasi humbi zgjedhjet. “Kujtojmë që z. Zguri nuk u zgjodh në respekt të Kodit Zgjedhor, por të një marrëveshjeje politike, e cila sot konsiderohet e përfunduar. Z. Klement Zguri është zgjedhur kryetar i KQZ me vendimin nr. 78/2017 të Kuvendit, në kuadër të marrëveshjes politike pozitë-opozitë të majit 2017.

Ai është zgjedhur pa konkurim, si kandidat i vetëm i ofruar nga opozita, me synimin e shpallur për të ofruar sa më shumë garanci për këtë të fundit, me qëllim sigurimin e një procesi zgjedhor gjithëpërfshirës. Sipas Raportit të OSBE-ODIHR për zgjedhjet 2017: Marrëveshja siguroi pjesëmarrjen e PD-së dhe të aleatëve të saj në zgjedhje dhe përcaktoi që PD-ja do të merrte disa poste. Si pjesë e marrëveshjes politike, Kuvendi zëvendësoi me 22 maj kryetarin e KQZ-së 35 ditë para ditës së zgjedhjeve me një anëtar tjetër të KQZ-së, përfaqësues i opozitës. duke anashkaluar procedurën e parashikuar ligjore”, thuhet në kërkesë.

Thirrja për dialog

Në seancën e 30 nëntorit, kryeministri Edi Rama u tërhoq nga nisma për shkarkimin e kreut të KQZ, Klement Zguri. Tërheqja erdhi pas kërkesave të vazhdueshme të Lulzim Basha dhe kreut të PR, Fatmir Mediut. “Pranoj propozimin që të mos futet në kalendarin e Kuvendit kërkesa, dialog me opozitën për të zgjidhur ngërçin. Nuk kemi se çfarë diskutojmë më, nuk është sot për të debatuar” deklaroi Rama.

Basha për marrëveshjen

Në seancën e parë të Kuvendit të ri që doli nga zgjedhjet e 25 qershorit, kryetari i opozitës Lulzim Basha u shpreh se marrëveshja e 18 majit kishte përfunduar, sipas tij, me vjedhjen e zgjedhjeve. “Thelbi i marrëveshjes së 18 majit ishin zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

Ndaj dhe zgjedhjet e 25 qershorit shënuan edhe vdekjen e kësaj marrëveshjeje. Zgjedhjet rikonfirmuan problemin numër 1 të Shqipërisë: vjedhjen dhe tjetërsimin e vullnetit të Shqiptarëve për hir të pushtetit personal dhe privat të Edi Ramës”, ka pohuar Basha.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme