Rama për Samitin e BE-së: Çka të kërkojmë atje?

Prishtinë | 21 Qer 2022 | 18:18 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka vënë në pikëpyetje nëse Shqipëria do të marrë pjesë në samitin e radhës të Bashkimit Evropian, që do të mbahet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel.

Rama, përmes një postimi në Twitter, tha që bashkë me liderët e Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut – Aleksandër Vuçiq dhe Dimitar Kovaçevski – kanë diskutuar për këtë dhe kanë ardhur në përfundim se në fund të samitit do të marrin përgjigje negative.

“Ne diskutuam gjatë sot me liderët e Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut për samitin e ardhshëm të BE-së. Duket se një tjetër ‘Jo, më fal!’ do të jetë ajo që do të dëgjojmë në fund! I gjithë Unioni i rrëmbyer nga Bullgaria nuk është një spektakël i mirë për t’u parë! Çfarë duhet bërë atje?!”, ka shkruar Rama.

Të ngjashme