Rastet me Covid-19 mbushin spitalet e Bosnjës

Prishtinë | 30 Sht 2021 | 11:32 | Nga Ekonomia Online

Spitalet në të gjithë Bosnjën po mbushen përsëri me pacientë me koronavirus. Numri i të sëmurëve rëndë është në rritje dhe numri i përgjithshëm i vdekjeve nga COVID-19 vazhdon të rritet.

Deri më tani, mbi 10 mijë e 500 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi.

Por vendet e vaksinimit në të gjithë vendin janë kryesisht të zbrazëta dhe një bollëk vaksinash të koronavirusit po i afrohen shpejt datës së skadimit.

Në dhjetor të vitit të kaluar, kur BE filloi fushatën e saj të vaksinimit masiv, Bosnja, së bashku me shumicën e kombeve të tjera të Ballkanit, u lanë në pritje, duke luftuar më kot për të pasur qasje në vaksinat ndaj COVID-19.

Nga fundi i pranverës, megjithatë, qindra mijëra vaksina COVID -19 – të dhuruara ose të blera nga autoritetet – më në fund filluan të derdheshin në vend dhe gazetat vendase ishin mbushur me imazhe të turmave të njerëzve që prisnin të goditeshin me thikë. Por marrja e vaksinës shpejt filloi të ngadalësohet dhe tani është në rënie, raporton AP.

Deri më tani, pak më pak se 13 përqind e 3.3 milionë banorëve të Bosnjës ishin vaksinuar plotësisht kundër COVID-19 dhe madje edhe ata që janë të gatshëm të vaksinohen po zgjedhin të presin për një vaksinë mbi tjetrën në vend që të marrin çfarëdo qëllimi.

Bosnja aktualisht administron vaksinat Pfizer-BioNTech, Sputnik V, Sinopharm dhe AstraZeneca.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme