Tusk: BE duhet hap negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

President of European Council Donald Tusk gives a joint press with EU Commission President Jean Claude Juncker after an informal meeting of the 27 EU heads of state or government at the European Council headquarters in Brussels on February 23, 2018. / AFP PHOTO / JOHN THYS (Photo credit should read JOHN THYS/AFP/Getty Images)
Prishtinë | 12 Qer 2019 | 18:49 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, në një konferencë ka thënë se duhet të fillojnë negociatat për anëtarësim e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE.

Por, ai ka thënë se ka mundësi që bisedimet të shtyhen pasi disa shtete nuk janë të gatshme të fillojnë procedurat.

“Gjatë dy viteve të fundit, vendi juaj ka dhënë të gjitha sinjalet e duhura politike që BE priste nga kandidatët, ” ka thënë Tusk në konferencën e përbashkët me Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

“Unë personalisht besoj se duhet të ketë vetëm një vendim: për të nisur negociatat, bazuar në rekomandimet e Komisionit Evropian”.

“Unë dua të jem i sinqertë me ju, jo të gjitha shtetet anëtare janë të përgatitura për të marrë vendim për hapje të negociatave në ditët në vijim”, tha Tusk.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme