“Vargje mes lotëve”, poezi kushtuar tragjedisë në Bullgari

Prishtinë | 24 Nën 2021 | 12:00 | Nga Ekonomia Online

Aksidenti që ndodhi në Bullgari e ku humbën jetën 45 persona ka bërë që zija të mbulojë disa prej shteteve të Ballkanit Perëndimor – Kosovën, Maqedoninë e Veriut dhe shtetin bullgar.

Kjo tragjedi ka prekur njerëzit gjithandej, e duke bërë që dhimbja të kthehet në poezi.

Kështu ka vepruar Murtez Asllani i cili ka thurur disa vargje kushtuar viktimave:

VARGJE MES LOTËVE

-Tragjedisë në Bullgari-

Nga Stambolli
u nisën për Maqedoni,
fatkeqësia ju ndodhi
kur erdhën n’Bullgari.

Autobusi rrokulliset
dhe flaka e kaplon,
shumë udhëtarë
vdekjen e panë.

46 udhëtarë
u bënë shkrumb e hi,
në mesin e tyre
edhe 12 fëmijë.

Shtatë prej tyre
kishin shpëtuar
dhe menjëherë
n’spital i dërguan.

Ishte ditë tragjike
për kombin shqiptar
se dje vdiqën
46 udhëtarë.

Shumë familje
u tmerruan
për familjarët
që ishin shkrumbuar,

U shpreh ngushëllime
familjarëve mbarë,
për viktimat
që nuk janë gjallë.

Na pikëlloi shumë
kjo tragjedi
të gjithë e përjetuam
me lot në sy.

Shumë familje
me dhembje dhe zi,
për familjarët
që vdiqën n’fatkeqësi.

Të ngjashme