Vdes ish-ministri i Shëndetësisë, profesor Sabit Brokaj

Prishtinë | 13 Sht 2020 | 09:02 | Nga Ekonomia Online

Ka ndërruar jetë ish-ministri i Shëndetësisë, profesor Sabit Brokaj.

Brokaj ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare si pasojë e një ataku kardiak.

Brokaj lindi në 7 Janar 1942, në Vlorë. Nga 1959 deri në 1964, Brokaj shërbeu si ndihmës mjekësor në një nëndetëse.

Pas diplomimit në fakultetin mjekësor të Universitetit të Tiranës në 1969, Brokaj vazhdoi të shërbente si shef mjekësor i një brigade në Shijak nga 1969 deri në 1972. Nga 1972 në 1984, Brokaj punoi si kardiolog në spitalin ushtarak në Tiranë.

Brokaj hyri në politikën shqiptare pas rënies së komunizmi. Ai së pari shërbeu si Ministër i Shëndetësisë nga shkurti deri në dhjetor të vitit 1991. Ai u zgjodh deputet në vitet 1991, 1996 dhe 1997. Brokaj shërbeu edhe si Ministër i Mbrojtjes gjatë periudhës 1997-1999.

Të ngjashme