Vetëm edhe tre ratifikime e ndajnë Maqedoninë e Veriut nga anëtarësimi në NATO

Prishtinë | 25 Tet 2019 | 17:31 | Nga Ekonomia Online

Vetëm edhe tre ratifikime e ndajnë Maqedoninë e Veriut nga anëtarësimi i plotfuqishëm në NATO.

Njëzet e gjashtë vende, mes të cilëve edhe SHBA-ja, dhanë dritë të gjelbër që vendi të kyçet në Aleancë.

Mbetet që këtë së shpejti ta bëjnë edhe Franca, Holanda dhe Spanja.

Dje pasdite Parlamenti i Islandës e ratifikoi Protokollin për anëtarësimin tonë në NATO, që është ratifikimi i 26-të, shkruan Alsat-M.

Senati francez javën e kaluar e miratoi në lexim të parë propozim ligjin për ratifikimin e Protokollit për anëtarësim të Maqedonisë në NATO.

Mbetet që dokumenti të ratifikohet edhe nga Asambleja nacionale gjatë leximit të dytë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme