Vuçiq emëron Ana Bërnabiqin si mandatare për formimin e Qeverisë së re të Serbisë

Prishtinë | 05 Tet 2020 | 22:18 | Nga Ekonomia Online

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq njoftoi të hënën vonë se ka emëruar Ana Bërnabiqin mandatare për formimin e Qeverisë së re të Serbisë.

“Disa minuta më parë nënshkrova një vendim duke paraqitur Ana Brnabiq për Kryeministre. Unë e konsideroj atë shumë të lartë ”, tha Vuçiq në një fjalim publik, shkruan Tanjug.

Ai tha se Bërnabiq kishte ndjekur një politikë të disiplinuar dhe të përgjegjshme në mandatin e saj të mëparshëm si kryeministre dhe nuk kishte kërkuar të adhurojë veten me përdorues të pushtetit të huaj.

Vuçiq tha se ai priste që Bërnabiq të mendonte për prezantimin e dy ministrive të reja dhe të formonte një kabinet me 50 ministra ose më shumë gra ministre.

Të ngjashme