Vuçiq: Nuk mund t’ju gënjej se Kosova është pjesë e Serbisë

Prishtinë | 18 Tet 2019 | 09:03 | Nga Ekonomia Online

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se paralajmërimi i kandidatit për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti se “se nëse e heq taksën do të vendos masa reciproke ndaj Serbisë është “të thuash marrëzi” .

Vuçiq për televizionin Pink iu tha shqiptarëve “të ndalen së gënjyeri për helmim, të ndalin ngacmimin e popullit serb në Kosovë dhe kur ata thonë se duan të flasin, do të ketë bisedime”.

Presidenti i Serbisë theksoi se ai nuk do ta gënjej popullin se “Kosova është pjesë e Serbisë, por  siç tha ai” nuk është e tëra e jona, por as e tyre”, dhe se kompromisi nuk është që Serbia të humbasë gjithçka dhe që shqiptarët të fitojnë gjithçka.

Ai tha se “në kohën e Vuçiqit, 13 shtete tërhoqën njohjen e Kosovës dhe katër e njohën atë, ndërsa gjatë qeverisë së mëparshme 89 shtete e njohën Kosovën.”

Vuçiq përsëriti kritikat ndaj qeverisë së mëparshme, e cila  tha se nuk lëshoi ​​një deklaratë kur Kosova shpalli pavarësinë, transmeton Klan Kosova.

Të ngjashme