Xhafaj: Operacioni i kokainës, meritë e policisë shqiptare

Prishtinë | 05 Mar 2018 | 15:45 | Nga

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Fatmir Xhafaj ka paralajmëruar në Kuvend se shumë shpejt do të bëhen publike rezultate të operacioneve të tjera të rëndësishme antikriminale. Ai këmbënguli se operacioni për kapjen e 613 kg kokaine është meritë e policisë shqiptare.

  “Operacioni, meritë e policisë shqiptare. Në operacion u përfshi dhe prokuroria. Po vazhdon për identifikimin e autorëve të kësaj ngjarje të rëndë kriminale. Policia ka rigjetur besimin te partnerët, si rezultat i tij aktualisht policia është e përfshirë në disa operacione të rëndësishme antikriminale, me partnerë të rëndësishëm si FBI dhe DEA, GdF, Europol dhe agjenci homologe të vendeve anëetare të BE rezultatet e të cilave shumë shpejt do të jenë publike”, tha Xhafaj, raporton TCH, transmeton Klan Kosova.

Ai tha se procesi i vetingut do të sjellë standard profesionalizmi në radhët e policisë. “Procesi i vetingut shpresoj se do të sjellë standard profesionalizmi dhe standarde të figurës në policinë e shtetit. Policia jo vetëm po arrin rezultate të rëdësishme në luftën e saj kundër krimit, po nga njëra anë ka rritur besimin te qytetarët, dhe nga ana tjetër po dekurajon vepritmarinë kriminale të elementëve të krimit të organizuar”, theksoi ministri.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme