Zjarr i madh pranë autostradës Lushnje-Rrogozhinë

Prishtinë | 15 Nën 2018 | 18:43 | Nga Ekonomia Online

Një zjarr i fuqishëm ka rënë pasditen e kësaj të enjte në Konjat të Lushnjes.

Vatra e parë e zjarrit është parë buzë autostradës Lushnje-Rrogozhinë, në kilometrin e 5-të të saj dhe më pas dy vatra të tjera janë shfaqur edhe pranë linjës hekurudhore.

Deri tani sipërfaqja e djegur arrin në dy hektarë, përfshirë barishte dhe disa rrënjë ullinjsh dhe pemë frutore.

Siç raportojnë mediat në Shqipëri, zjarrfikësit janë ndihmuar edhe nga pronarët e tokës ku ka rënë zjarri.

Rreziku është i madh, pasi 200 metra nga zona që po digjet ndodhet një pikë karburanti.

Dyshohet se ka qenë zjarrvënie e qëllimshme, pasi e njëjta sipërfaqe digjet çdo vit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme