Studim: Vaksina kundër Covid-19 Pfizer ka efikasitet më të ulët ndaj variantit Delta

Prishtinë | 06 Kor 2021 | 17:25 | Nga Ekonomia Online

Një studim nga Izraeli tregoi se efikasiteti i vaksinës anti-COVID Pfizer ka rënë përballë variantit Delta: nga 94.3 përqind në 64 përqind.

Vala që zhyti Indinë, ku varianti u shfaq për herë të parë.

Delta është duke dominuar ende në disa vende të tjera të Azisë dhe është varianti më i përhapur në botë.

Rastet po rriten ndjeshëm në Indonezi, e cila po i mbaron oksigjeni, si dhe në Afganistan, Bangladesh, Mongoli, Tajlandë dhe Vietnam, raporton The Economist.

Të ngjashme