Trump rezultoi pozitiv me koronavirus përpara debatit të parë me Biden, thotë ish-shefi i stafit

Prishtinë | 01 Dhj 2021 | 17:58 | Nga Ekonomia Online

Presidenti Donald Trump rezultoi pozitiv për koronavirusin disa ditë përpara debatit të tij të parë kundër kandidatit të atëhershëm demokrat për president Joe Biden në shtator 2020, thotë një ish-ndihmës i lartë në një libër të ri, transmeton EkonomiaOnline.

Ish-shefi i personelit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, shkruan se Trump doli pozitiv për virusin më 26 shtator 2020, tre ditë para debatit të tij me Biden të 29 shtatorit, sipas The Guardian, i cili mori një kopje të librit përpara se të ishte zyrtar.

Shtëpia e Bardhë nuk e zbuloi testin pozitiv në atë kohë dhe Trump mori një rezultat negativ nga një test tjetër menjëherë pas kësaj, shkruan Meadows.

Vetëm më 2 tetor Trump zbuloi se ai dhe gruaja e tij, atëherë zonja e parë Melania Trump, kishin rezultuar pozitive për virusin. Trump u dërgua në Qendrën Mjekësore Ushtarake Kombëtare Walter Reed për trajtim më vonë atë ditë. Deri në atë moment, një mori zyrtarësh të Shtëpisë së Bardhë gjithashtu kishin rezultuar pozitivë për koronavirusin.

Në një deklaratë të mërkurën në mëngjes, Trump mohoi rrëfimin e ngjarjeve të Meadows.

“Historia që kisha COVID para, ose gjatë, debatit të parë është Fake News”, tha Trump. “Në fakt, një test zbuloi se nuk kisha COVID para debatit.”

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme