Kur “Christian Dior” krijoi “New Look”

Prishtinë | 17 Shk 2017 | 18:33 | Nga

Sfilata pritej me padurim. Ndoshta për shkak të reputacionit dhe të milionave të investitorit të tij kryesor, gjiganti i tekstilit Marcel Boussac.

Ishte 12 shkurti i vitit 1947. Vendi i prezantimit, hoteli i Vigole, në rrugën “Montaigne që Boussac”, Paris.

Një orë dhe 90 modele më pas, të gjithë të tjerët do të shndërrohen demode.

Gruaja me xhaketë të gjatë mbi një fund të shkurtër i lë vendin një joshje ultra-femërore të pasluftës, siluetë me supe të drejta me prerje grenze që evoluon në një përzierje copërash luksoze pavarësisht krizës së kohës.

Gazetat amerikane do t’i jepni përjetësinë kësaj mbrëmje duke e futur në histori si “It’s the new look”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme