Ja kush është shkaktar i akneve

Prishtinë | 19 Maj 2023 | 22:12 | Nga Ekonomia Online

Çokollata nuk është shkaktar i akneve.

Acne vulgaris, puçrrat e zakonshme të adoleshencës që në fakt mund të vazhdojnë në 30 dhe 40 vjeç, ndodh si rezultat i ndërveprimit midis efekteve hormonale në gjëndrat e yndyrnave në lëkurë, plus përgjigjen imune të lëkurës ndaj poreve të bllokuara dhe mikrobeve që jetojnë në lëkurë.

Ushqimi me një diete të lartë në yndyrna është i keq për shumë arsye, por nuk shkakton puçrra fytyrë.

Në fakt, disa tableta të përshkruara për puçrra të rënda të tilla si izotretinoina absorbohen më mirë kur pilula gëlltitet me një ushqim që ka përbërje yndyrore – dhe kjo mund të përfshijë çokollatën.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme