Ngjarjet e ditës: 19 gusht 2019

 • 09:00

  Mbahet ceremonia e hapjes së Kampit WiSci (Gratë në shkencë), ku 100 vajza nga Kosova, ShBA-ja, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia V. dhe Serbia do të kenë rastin të rrisin aftësitë e tyre në shkencë, teknologji, inxhinieri, matematikë dhe art. (Kolegji AAB, Fushë-Kosovë)***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 09:30

  Pronarët e kiosqeve protestojnë në shenjë pakënaqësie lidhur me konkursin e shpallur për kiosqet nga Komuna e Prishtinës. (Para objektit të Komunës së Prishtinës)***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 10:00

  Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) do të nënshkruajë sigurimet e përgjegjësisë profesionale me një nga kompanitë e sigurimeve. (Zyrat e OMK-së, Instituti A, QKUK)

 • 11:00

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa takohet me kryetarin e Partisë Socialdemokrate, Shpend Ahmeti. (Hotel “Sirius”, Prishtinë)***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 11:00

  Fakulteti i Filologjisë (UP) organizon ceremoninë solemne të hapjes së Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Merr pjesë dhe kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj. (Biblioteka Kombëtare, Prishtinë)***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 11:00

  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, merr pjesë në përurimin e stadiumit ndihmës në lokacionin Boka-Boka. (Korishë e Prizrenit)***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 11:00

  Shoqata “Miqtë e Amerikës” shënon ditëlindjen e ish-presidentit të ShBA-së, Bill Clinton. (Zyrat e shoqatës, afër Agjencisë së Statistikave)

 • 12:00

  Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa takohet me liderin e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj. (Hotel “Sirius”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 13:00

  Shfaqet për medie filmi “Shpia e Agës” i regjisores Lendita Zeqiraj. Më pas, do të diskutohet rreth filmit me prezencë të autores dhe anëtarëve të ekipit. (“Cineplexx”, Albi Mall, Prishtinë) 

 • 15:00

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban konferencë për medie. (Selia qendrore e Nismës)***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 15:00

  Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Zyra qendrore në lagjen Arbëria)***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 19:00

  Komuna e Prizrenit, në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me banorët e rajonit të Hasit dhe Anadrinit. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj, Prizren)