Ngjarjet e ditës 16 shtator 2019

 • 09:30 - 15:00

  Kuvendi i Kosovës shënon Ditën e Demokracisë me moton “Pjesëmarrja”. Qytetarët do të mund të vizitojnë ndërtesën e legjislativit, si dhe do të organizohen aktivitete që afirmojnë ndërtimin e demokracisë.
  Agjenda:
  09:30 – Dyert e hapura të Kuvendit
  10:00 – Kryetari në detyrë i Kuvendit, Kadri Veseli, mban fjalim mirëseardhës (Holli i Kuvendit)
  10:10 – Prezantimi i ueb-faqes së re të Kuvendit (Holli i Kuvendit)
  10:30 – Kabina e Transparencës, video-porosi (Oborri i Kuvendit)
  10:40 – Ekspozitë e foto-sesionit me temën “Pjesëmarrja” (Oborri i Kuvendit)
  10:50 – Hapja e panairit të organizatave të shoqërisë civile (Oborri i Kuvendit)
  11:30 – Kuizi i Demokracisë (Holli i Kuvendit)
  13:30 – Debat publik “Transparenca dhe pjesëmarrja qytetare në Kuvend” (Salla 405)
  13:40 – Prezantimi i Strategjisë për Informim dhe Komunikim (Kuvendi i Kosovës)
  ***Ngjarjet kryesore mbulohen me kamerë nga EO.

 • 09:30

  Fillon edicioni i dytë i konferencës për zhvillimin e qëndrueshëm në rajon më temë “Mbrojtja e mjedisit: kërkim për qeverisje të mirë dhe thirrje për bashkëpunim rajonal”. Marrin pjesë: Ministri në detyrë i Zhvillimit EKonomik, Valdrin Lluka; Nataliya Apostolova, shefe e Zyrës së BE-së; ambasadori gjerman Christian Heldt etj. (Hotel “Emerald”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 10:00

  Komuna e Prishtinës, në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian, organizojnë “Javën Evropiane të Mobilitetit”, që do të mbahet nga 16 deri 22 shtator. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë)

 • 10:30

  Hapet manifestimi “Java e Remzi Ademajt – Shtigjeve të Lirisë”. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. (Sheshi i “Lidhjes Shqiptare të Prizrenit”)

 • 11:00

  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Komunën e Ferizajt; me kryetarin Agim Aliu nënshkruajnë marrëveshjen e bashkëpunimit dhe bashkëfinancimit për ndërtimin e Qendrës Multifunksionale – Pallatit të Kulturës. (Ndërtesa e Komunës, Ferizaj) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 11:00

  Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Zyrat e PDK-së, Rr. Farkëtarët, Prizren)

 • 11:00/ 16:00

  Me rastin e vdekjes së gazetarit e veprimtarit të shquar rom, Nexhip Menekshe, mbahet mbledhje komemorative (ora 11:00). Kurse ceremonia e varrimit mbahet nga ora 16:00 në varrezat e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”/ Varrezat e Qytetit, Prizren)

 • 11:00

  Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës (AShAK) mban mbledhje përkujtimore me rastin e ndarjes nga jeta të albanologut gjerman, Wilfried Fiedler, i cili ishte anëtar i jashtëm i Akademisë. (Ndërtesa e AShAK-ut, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 12:00

  Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, është e ftuar në debatin “Fol hapur”, me temën “Shteti funksional sipas Vjosa Osmanit”. (Zyra e Lëvizjes FOL, “Andrea Gropa” Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 12:30

  Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të presë në takim ministrin e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor nga Maqedonia e Veriut, Naser Nuredini. Pas takimit do të këtë konferencë për medie. (MMPH, Ish-Rilindja, kati 17) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 12:30

  SBAShK-u organizon protestë kundër mbylljes së disa shkollave në komunën e Kamenicës. Marrin pjesë kryetari i BSPK-së, Avni Ajdini, dhe kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj. (Para ndërtesës së Kuvendit Komunal, Kamenicë)

 • 13:00

  Nënshkruhet marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet Bankës për Biznes dhe Klubit Basketbollistik “Prishtina”, për mbështetjen e klubit nga ana e bankës së madhe vendore. (Zyrat e KB “Prishtina”) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 13:00 - 15:30

  Kreu i AAK-së dhe kryeministër në detyrë, Ramush Haradinaj, zhvillon një vizitë në Podujevë.
  Agjenda:
  13:00 – Homazhe te shtatoret e heronjve Pajaziti, Zejnullahu, Konushevci e Hoxha në Podujevë. Fjalim i Kryeministrit para qytetarëve;
  13:20 – Homazhe te shtatorja e heroit Ali Ajeti;
  14:00 – Takim dhe çaj me qytetarët në kafeterinë “Sport”,
  14:20 – Ecje dhe bashkëbisedim, nga kafeteria “Sport” deri te lokali “Pranvera 1999”;
  14:40 – Takim dhe shpalosje e programit 100 % shtet me të rinjtë e Podujevës në lokalin “Pranvera 1999”;
  15:30 – Takim tematik: “Pushteti lokal në Kosovë, plani konkret i AAK-së dhe rruga para”.

 • 14:00 - 17:40

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje si dhe kandidati për kryeministër nga kjo parti, zhvillon vizitë në Gjakovë.

  Agjenda:

  14:00 – Vizitë në fabrikën “Jatex”;

  15:00 – Vizitë te disa bujq;

  16:20 – Takim me Shoqatën e Zejtarëve;

  17:00 – Anëtarësime të reja;

  17:40 – Takim me Tomor Morinën. (Gjakovë)

 • 14:00

  Vendoset mozaikut prej qeramike me dimensione 6 metra2, i realizuar për nder të 20-vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës, nga Mihane Hoxha. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 14:30

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) mban mbledhjen e radhës. Në këtë mbledhje bëhet shqyrtimi i udhëzuesit për tërheqjen e Shortit për Radhitje të Subjekteve Politike në Fletëvotim; certifikimin e 2 kandidatëve dhe de-certifikimin e 4 kandidatëve. (Objekti i KQZ-së, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 15:30

  Drejtori i Lets Do It Kosova, Luan Hasanaj, pret në takim ministrin e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor nga Maqedonia e Veriut, Naser Nuredini. Pas takimit do të këtë konferencë për medie. (Zyrat e Lets Do It Kosova, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 16:00

  Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, takon strukturat e partisë dhe qytetarë të Istogut. (Në qendër të qytetit, Istog)

 • 16:00

  Qendra për zhvillimin dhe promovimin e kulturës tradicionale “Shkabat” organizon festivalin “Lahuta, Okarina, Polifonia”. (Qendra “Shkabat”, rr. “Xheladin Hana”, Prishtinë)

 • 17:00

  Shënohet 28 vjetori i zhvillimit të ndeshjes së parë të  futbollit të pavarur të Kosovës, me ndeshjen tashmë tradicionale ndërmjet veteranëve të KF “Flamurtari” dhe KF “Prishtina”. (Stadiumi i KF- Flamurtarit, Prishtinë)

 • 17:30

  Mbahet ceremonia solemne e hapjes së zyrës së re qendrore të Bankës Raiffeisen në Kosovë. Merr pjesë kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj. (Ndërtesa e re e Raiffeisen Bank, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 18:00

  Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, viziton fshatin Cerrcë – vendlindjen e presidentit të ndjerë, Ibrahim Rugova, ku do të bisedojë me përkrahës dhe banorë të fshatit. (Cerrcë, Istog)

 • 18:00

  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidat për kryeministër, Kadri Veseli, viziton fshatin Dumnicë të Poshtme të Podujevës. (Shkolla F.M.U “Lasgush Poradeci”, Dumnicë e Poshtme)