Zakonet e përditshme të sipërmarrësve të suksesshëm

Prishtinë | 01 Kor 2022 | 17:19 | Nga Ekonomia Online

“Ne jemi ajo që bëjmë vazhdimisht”, ka thënë Aristoteli. “Përsosmëria, atëherë, nuk është një akt, por një zakon.”

Pra, cilat janë zakonet që çojnë në përsosmëri? Ne pamë disa nga sipërmarrësit më të suksesshëm për të parë se çfarë janë zakonet e tyre të përditshme – dhe si t’i përdorni ato për t’u bërë më të suksesshëm.

Këtu janë katër zakonet e përditshme të sipërmarrësve të suksesshëm.

  • Ata kanë një orar dhe i përmbahen atij

Dita ka vetëm 24 orë dhe kur je një sipërmarrës, koha është me vlerë të madhe. Për të përfituar sa më shumë nga çdo ditë, sipërmarrësit e suksesshëm i qëndrojnë besnik një orari të rreptë.

Ben Franklin, për shembull, jetonte sipas fjalëve të veta: «Te shtrihesh herët në shtrat dhe të ngrihesh herët, e bën një njeri të shëndetshëm, të pasur dhe të mençur.» Ai mbajti një rutinë të rreptë të përditshme për të ngrënë, për të fjetur dhe për të punuar,  dhe ndoqi plane të përmirësimit personal që synonin në përqendrimin në virtytet të ndryshme.

Ja një shembull më i ri: Elon Musk, themelues dhe CEO i SpaceX dhe Tesla, planifikon gjithë ditën e tij në blloqe pesë minutësh. Në këtë mënyrë, ai është në gjendje të bëjë sa  më shumë në një ditë. Thuhet se ai gjithashtu e ndërpret javën e tij: Të hënën dhe të enjten ai fokusohet në SpaceX, dhe të martën dhe të mërkurën ai është me Teslën ; Të premtet janë të ndara mes të dyve.

  • Ata lexojnë shumë

Sipërmarrësit e suksesshëm e kanë të mësuarit e vazhdueshëm zakon. Rasti në fjalë: Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, lexon 50 libra në vit. “Kjo është një nga mënyrat kryesore që mësoj, dhe ka qenë që kur isha fëmijë,” tha ai në një intervistë të kohëve të fundit në New York Times. “Këto ditë, po shkoj edhe për të vizituar vende interesante, për të takuar shkencëtarë dhe për të parë shumë leksione në internet. Por leximi është ende mënyra kryesore që unë të mësoj gjëra të reja dhe të testoj mirëkuptimin tim “.

  • Ata bëjnë stërvitje

Po, stërvitja mban trupin në formë dhe mendjen e mprehtë, por kjo mund të ketë një ndikim edhe më të madh në suksesin afatgjatë të sipërmarrësit. Pse? Ushtrimi lehtëson stresin dhe djeg kaloritë dhe ndihmon në mbajtjen e një balance të shëndoshë në punë dhe në jetë.

Richard Branson, themeluesi I Virgin Group, thotë se ai e shton produktivitetin e tij me stërvitje të rregullt.

“Të qenurit aktiv  është një pjesë e madhe e jetës sime. Unë dyshoj seriozisht se do të kisha qenë aq i suksesshëm në karrierën time (dhe I  lumtur në jetën time personale), nëse nuk do të kisha dhënë gjithmonë rëndësi shëndetit  tim “, thotë Branson. “Ushtrimi më vë në gjendje të punoj dhe gjithashtu më ndihmon të marr pjesën tjetër që kam nevojë për çdo natë. Nuk ka asgjë më të kënaqshme se të dish se  ke punuar me veten si fizikisht dhe mentalisht çdo ditë. ”

  • Ata qëndrojnë pozitivë                                             

Thomas Edison dikur tha: “Nuk kam dështuar 10.000 herë. Kam gjetur me sukses 10.000 mënyra që nuk do të funksionojnë “.

Jeta e një sipërmarrësi është plot pengesa, por ajo që çon në sukses është një mendim pozitiv dhe inovativ. Çdo ditë. Aftësia për të parë gjërat në një mënyrë pozitive do të thotë që ju jeni i hapur për të parë mundësi interesante dhe unike që të tjerët mund të humbasin.

Dhe nëse nuk mund të qëndroni pozitivisht, mund të jetë koha për disa ndryshime. Çdo mëngjes, për shembull, Steve Jobs do të përsëriste një mantrë të thjeshtë: “Nëse sot ishte dita e fundit e jetës sime, a do të bëja atë që po bëja sot?” Nëse ai filloi t’i përgjigjej “Jo” shumë shpesh, ai e dinte se ai duhej të bënte një ndryshim të madh.

Ndonjëherë zakonet më të thjeshta të përditshme janë më të fuqishmet.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme