Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në det

Prishtinë | 25 Sht 2022 | 07:56 | Nga Ekonomia Online

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike në brigjet e saj lindore, testi i parë i njohur që nga qershori, kanë thënë zyrtarët ushtarakë të Koresë së Jugut.

Kjo erdhi pasi një aeroplanmbajtëse amerikane mbërriti në Korenë e Jugut për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta, dhe përpara një vizite të planifikuar nga nënpresidentja Kamala Harris.

Seuli tha se lëshimi ishte një “akt provokimi i rëndë”.

OKB-ja e ndalon Korenë e Veriut nga testet e armëve balistike dhe bërthamore.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se zbuloi një raketë me rreze të shkurtër të lëshuar pak para orës 07:00 me orën lokale (11:00 GMT) afër Taechon, më shumë se 100 km (60 milje) në veri të Phenianit.

Ai tha se fluturoi rreth 600 km në një lartësi prej 60 km.

“Ushtria jonë mban një pozicion gatishmërie të plotë dhe po bashkëpunon ngushtë me SHBA-në duke forcuar mbikëqyrjen dhe vigjilencën”, thuhet në një deklaratë.

Roja bregdetare e Japonisë konfirmoi nisjen, duke paralajmëruar anijet që të “jenë vigjilente”.

Ministri i Mbrojtjes i Tokios, Yasukazu Hamada, tha se raketa arriti një lartësi maksimale prej rreth 50 km, duke rënë në ujërat në brigjet lindore të Koresë së Veriut dhe jashtë zonës ekonomike ekskluzive të Japonisë.

“Është mënyra e Koresë së Veriut për të treguar kundërshtimin e aleancës SHBA,” tha Soo Kim, një analist në Rand Corporation, për AFP.

Anija me energji bërthamore USS Ronald Reagan u ankorua në qytetin port jugor të Busan të premten, për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta në brigjet lindore të Koresë së Jugut.

Stërvitjet janë për “hir të paqes dhe stabilitetit në gadishullin Korean”, sipas marinës së Koresë së Jugut.

Harris do të vizitojë Korenë e Jugut në ditët në vijim si pjesë e një udhëtimi në rajon që do të përfshijë funeralin e ish-kryeministrit japonez Shinzo Abe.

Tensionet në gadishullin Korean janë rritur vitin e kaluar, me Phenianin që ka lëshuar një numër raketash balistike.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, i cili mori detyrën në maj, ka premtuar një qëndrim më të ashpër ndaj Koresë së Veriut dhe ka treguar lidhje më të ngushta me SHBA.

Në fillim të këtij muaji, Koreja e Veriut miratoi një ligj që e deklaronte veten si një shtet me armë bërthamore, me liderin Kim Jong-un që përjashtoi mundësinë e bisedimeve për denuklearizimin. Pavarësisht sanksioneve të përhapura, Pheniani kreu gjashtë teste bërthamore midis 2006 dhe 2017.

Të ngjashme