10 këngët më të suksesshme të Rita Orës

Prishtinë | 16 Pri 2021 | 14:31 | Nga Ekonomia Online

Rita Ora është ndër personazhet më të dashura, e cila ka rrëmbyer simpatinë e publikut që me paraqitjet e saj të para.

Rita u bë e famshme në vitin 2012 me publikimin e këngës ‘’Hot right now’’ ndërsa që nga atëherë ka shënuar suksese të njëpasnjëshme me publikimin e dhjetra hiteve.

“For You” është një këngë e regjistruar për kolonën zanore të filmit Fifty Shades Freed në vitin 2018.

U lansua përmes Universal Studios si kënga kryesore nga kolona zanore. Videoja muzikore u publikua në 26 Janar 2018, ndërsa kënga u përfshi gjithashtu në albumin e dytë në studio të Oras dhe albumin debutues të Payne.

“For you” arriti në dhjetëshen e parë në disa vende ndërsa preku kulmin në numrin një në Gjermani.

“Your Song” radhitet si e nënta në top dhjetëshen e këngëve më të mira të Rita Orës, e cila u publikua me 26 maj të 2017-ës si kënga kryesore nga albumi i saj i dytë në studio.

Kënga arriti kulmin në vendin e shtatë në UK Singles Chart, duke u bërë single i nëntë i Ora-s për të arritur në top 10 në Mbretërinë e Bashkuar.

Kënga gjithashtu arriti njëzet më të mirat në më shumë se pesëmbëdhjetë vende, duke përfshirë Belgjikën, Hollandën, Gjermaninë, Zvicrën, Australinë dhe Zelandën e Re.

“Let You Love Me” vjen si e teta në këtë listë ndërsa u publikua si kënga e katërt e albumit Phoenix në vitin 2018 së bashku me videoklipin.

Kënga arriti dhjetëshen më të mirë në njëzet vende, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar ku arriti kulmin në numrin katër. Ajo u bë kënga e 13-të e Oras që arriti në dhjetëshen më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar, duke thyer kështu një rekord për shumicën e dhjetë këngëve solo nga një artiste britanike.

“Lonely Together” është një këngë e DJ Suedez Avicii, ku merr pjesë këngëtarja britanike Rita Ora, por radhitet si kënga e shtatë më e mirë e këngëtares shqiptare.

Kënga u lansua më 11 gusht 2017 si kënga e dytë nga EP e Avicii.

“Lonely Together” ishte kënga e fundit e lëshuar nga Avicii para vdekjes së tij në Prill 2018.

E gjashta në listen e këngëve më të mira të Rita Orës radhitet “Black Widow” .

Kënga është në bashkëpunim me reperen australiane Iggy Azalea ndërsa teksti i saj ka për temë hakmarrjen dhe feminizmin në një marrëdhënie të dështuar romantike.

“Black Widow” u shkrua nga Azalea, Katy Perry, Sarah Hudson dhe Benny Blanco.

Fillimisht kjo këngë u regjistrua nga Perry për albumin e saj të katërt në studio por u përjashtua nga lista e saj e këngëve, megjithatë Perry ia dha demon Azalea që ajo të përfundonte.

“How We Do” është single i parë solo nga këngëtarja britanike Rita Ora, nga albumi i saj debutues në studio me emrin Ora.

U lançua si kënga kryesore nga albumi në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Australi dhe Zelandën e Re më 20 Mars 2012.

“How We Do” arriti kulmin brenda dhjetëshes më të mirë në Australi dhe Zelandën e Re.

U lançua si kënga e dytë e albumit në Irlandë më 10 gusht 2012 dhe në Mbretërinë e Bashkuar më 12 gusht 2012 dhe arriti numrin një në të dy rajonet.

E katërta në mesin e këngëve më të mira të Ritës radhitet “I Will Never Let You Down”.

Kjo këngë u publikua në mars të vitit 2014 përmes Roc Nation dhe Columbia Records.

Kënga debutoi në numrin një në UK Singles Chart ndërsa kënga u paraqit në reklamën komerciale të Ora-s për Rimmel London Cosmetics gjatë çmimeve BRIT 2014 në 19 Shkurt.

Kënga u shfaq si premierë e plotë në Capital FM më 31 Mars 2014.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme