Afro 60 mijë amerikanë kanë votuar deri më tash për Kanye Westin si president të ShBA-së

Prishtinë | 04 Nën 2020 | 13:02 | Nga Ekonomia Online

Ndërsa rrjetet televizive ishin përqendruar në garën midis Donald Trump dhe Joe Biden, një numër i mirë i përdoruesve të rrjeteve sociale u përqendruan në një tjetër kandidat: Kanye West.

Emri i West ishte në trend në Twitter pasi super ylli i hip-hopit bëri një sërë postimesh në llogarinë e tij në Twitter duke kronikuar atë që ai tha se ishte hera e parë që kishte votuar ndonjëherë në jetën e tij. Kanye, duke qenë Kanye, ai votoi për vete, natyrisht.

Është e sigurt të thuash se të paktën 60,000 amerikanë votuan për West, i cili kandidoi si i kandidat i pavarur. Ndërsa disa shtete ishin ende nën 80 për qind të raportuara deri në këtë shkrim, Deadline shkroi se ai deri më tash ka marrë 59,781 vota totale. Kështu, është një mendim mjaft i mirë që ai do të kalojë mbi 60,000 deri në kohën që të gjitha votat në të gjitha shtetet të numërohen plotësisht.

Numri më i madh i votave për Kanye Westin ishte në Tenesi, ku ai fitoi 10,188 vota. Ndonëse reperi renditej i katërti në disa gara shtetërore, përqindja e tij e votave nuk ishte kurrë mbi 0,04%.

Në lidhje me kohën kur Joe Biden bëri fjalimin e tij të natës zgjedhore, Kanye shkroi në Twitter atë që dukej si një koncesion dhe një njoftim duke shkruar: “Welp Kanye 2024”.

West personalisht votoi në Wyoming ku, sipas New York Times, ai ka një fermë dhe kalon shumë nga koha e tij. Një video që ai postoi në rrjetet sociale tregon se ai shkruajti emrin e tij në fletën e votimit atje. Vota nuk do t’i takojë Westit përveç nëse ai paraqet dokumente shtesë, megjithatë.

Zëdhënësi i sekretarit të shtetit të Wyoming, Monique Meese i tha MarketWatch se shteti numëron fletëvotimet e tilla si vota të përgjithshme nëse kandidati nuk fiton ose nëse ata nuk paraqesin dokumente dhe i paguajnë një tarifë shtetit.

Sipas Meese, nuk kishte pasur asnjë regjistrim të tillë që nga e marta vonë.
Kandidati Kanye ishte në votim në një duzinë shtetesh, megjithatë.

Ky është numri i votave që ai ka arritur të marrë në shtetet përkatëse, sipas Associated Press:
Arkansas: 4040
Kolorado: 6,127
Idaho: 3092
Iowa: 3,197
Kentaki: 6,259
Luiziana: 4,894
Minesota: 7654
Misisipi: 3,117
Oklahoma: 5,590
Tenesi: 10,195
Utah: 4,311
Vermont: 1,255

Sipas MarketWatch, West u kërkoi votuesve ta votonin atë në Kaliforni. Por West thuhet se përsëri humbi afatin e paraqitjes për të qenë një kandidat për të shkruar në shtet.

Çuditërisht, Partia e Pavarur Amerikane e vuri atë në votim si kandidatin e saj për nënkryetar në Kaliforni —- pa u këshilluar me Kanyen.

Sipas një regjistrimi të Komisionit Federal të Zgjedhjeve, West mbledhi 11.5 milionë dollarë deri në mes të tetorit. Rreth 10.3 milionë dollarë nga ato, megjithatë, ishin hua të bëra nga kandidati për fushatën e tij.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme