Aktori i humorit Tom O’Connor vdes në moshën 81 vjeçare

Prishtinë | 18 Kor 2021 | 17:44 | Nga Ekonomia Online

Tom O’Connor, komiku dhe drejtuesi i kuizeve televizive, si “Name That Tune” dhe “Crosswits”, ka vdekur në moshën 81 vjeçare.

Ai u diagnostikua me sëmundjen e Parkinsonit para 14 vitesh – ka bërë të ditur gruaja e tij, ish-atletja olimpike Denise Lewis, ndërsa ka ndërruar jetë sot (e diel) në spital.

O’Connor lindi në Bootle dhe shihej gjithmonë si një bir krenar i Liverpulit. Para karrierës në industrinë e argëtimit, ka dhënë mësim në matematikë dhe muzikë.

Ditën jepte mësim, derisa natën jepte shfaqje në klubet e natës. Shumë shpejt erdhi “The Comedians”, një shfaqje ITV e viteve të shtatëdhjeta, nga ku dolën yje të komedisë, përfshirë Frank Carson, Stan Boardman dhe Jim Bowen.

Ndër shfaqjet tjera që ka interpretuar, janë “I Got Got a Secret”, “The Zodiac Show” e“Gambit dhe Pick Pockets”.

Tom O’Connor ka lënë pas vetes gruan dhe katër fëmijë.

Të ngjashme