Aktorja shqiptare zbulon ngacmimin seksual, heshtja fuqizon dhunuesin

Prishtinë | 05 Shk 2018 | 13:39 | Nga

Ndonëse, heshtja thjesht fuqizon dhunuesin dhe hap rrugën që ai të abuzoj sërish, duhet të kesh shumë forcë dhe mbështetje për të luftuar fenomenin e ngacmimit seksual, nëse ke qenë viktimë. Aktorja Vilma Hodo për “Shekulli”-n tregon se është gjendur vetëm përballë ngacmimeve verbale dhe fatmirësisht dhe është kundërpërgjigjur, duke i treguar fuqinë e saj psikofizike. “Ajo që s’duhet harruar asnjë çast është që dhunuesi duhet dënuar, sepse ai që dhunon njëherë do të dhunoj sërish! Dhunuesit nuk meriton një shans të dytë! Kurrë!”

Vilma, rastet e fundit për ngacmimet seksuale, që kemi dëgjuar nga Hollivudi, personazhet kanë qenë të shumtë dhe janë ndarë, pro dhe kundër. Si e mendoni juve a po abuzohet me këtë temë me pikësynimin për të rritur famën?

Mendoj që kjo temë është tmerrësisht sensitive dhe e komplikuar prandaj dhe qëndron në errësirë për vite me radhë, nëse denoncohet është vetëm për të çliruar konfliktin dhe dhimbjen që ka shkaktuar! Ka miliona mënyra për famë në një industri gjigante si Hollivudi! Nuk është kjo teknikë e zgjuar për famë kurrsesi! Është imazhi yt në lojë!

Cili është mendimi juaj për ngacmimet seksuale gjatë punës, por jo vetëm?

Ngacmimet seksuale në vendin e punës është një temë e komplikuar, sepse është e kombinuar me të tjera elemente! Pushteti që drejtuesi mendon se ka mbi punëmarrësin, steriotipet gjinore, niveli kulturor dhe çrregullimet psiko-emocionale të individëve që iniciojnë ngacmimin seksual! Duhet të kesh shumë forcë dhe mbështetje për të luftuar me këtë fenomen nëse ke qenë viktimë! Pastaj mentaliteti i gëlqerëzuar e bën edhe më të vështirë!Nuk është rastësi që çështje të tilla qëndrojnë të varrosura për vite të tëra dhe rrezikojnë mos dalin kurrë në dritë! Por vjen një moment kur çështje si ngacmimi seksual shndërrohen në konflikt të rrezikshëm për shëndetin emocionalo-seksual të individit viktimë prandaj ato publikohen dhe denoncohen! Denoncimi i tyre është guxim i vërtetë!

Gjatë, krijimtarisë suaj, a keni dëgjuar raste, të tilla, pa dëshirë, që kanë shkatërruar moralisht një individ?

Të ndodh shpesh të dëgjosh, shpesh informacioni që dëgjon vjen i deformuar tek ty prandaj duhet të hetosh, analizosh, komunikosh me njerëzit për të kuptuar më shumë! Shumica e njerëzve nuk dinë si të veprojnë me këto raste. Shumica turpërojnë dhe poshtërojnë! Të fuqizosh individin që ka pësuar ngacmimin seksual dhe mbështesësh ata në luftën kundër dhunuesit! Heshtja thjesht fuqizon dhunuesin dhe hap rrugën që ai të abuzoj sërish!

Juve vet jeni gjendur në një situatë të tillë. Qoftë edhe ngacmim verbal? Nëse po, si keni vepruar?

Në rrethet artistike janë më të shpeshta mendoj, sepse profesioni ynë përfshin shumë emocionet! Jam gjendur vetëm në ngacmime verbale fatmirësisht dhe jam kundërpërgjigjur, duke i treguar fuqinë time psikofizike për të zeruar dhe denoncuar ngacmimin verbal! Investoj çdo ditë në fizikun tim me stërvitje dhe sport dhe një grushtim i menjëhershëm mund të ishte zgjidhje e shkurtër, por jam kundra dhunës në çdo formë të saj…!

Image may contain: 1 person, standing and outdoor

Image may contain: 3 people, people standing, people walking, shoes and outdoor

Image may contain: one or more people, sky, tree and outdoor

Image may contain: one or more people and outdoor

Image may contain: 3 people, people smiling, people sitting and outdoor

Image may contain: 1 person, walking, standing and outdoor

Image may contain: 3 people, people standing, people walking, shoes and outdoor

Image may contain: 1 person, standing

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme