Çmimin “Prishtina International Theater Festival”, e fiton Ylber Bardhi dhe Adrian Morina

Prishtinë | 06 Dhj 2018 | 17:03 | Nga Ekonomia Online

Festivali i vetëm i teatrit në Kosovë “Prishtina International Theater Festival”, me suksese të shumta përmbylli edicionin e tij të dytë, festival ky që për shtatë ditë ishte edhe epiqendra e kulturës në kryeqytet.

Në mbrëmjen finale të ceremonisë solemne të ndarjes së çmimeve, gara për fituesin kryesor dhe shfaqjen më të mirë nga të tria juritë u cilësua si shumë e ngushtë, kjo sepse sipas tyre shfaqjet pjesëmarrëse në festivalin PITF2018 ishin mjaft të forta.

Drejtori i festivalit PITF 2018, Ilir Tafa dhe drejtoresha artistike, Burbuqe Berisha, edicionin e sivjetmë e cilësuan mjaft konkurrues. Ata u shprehën të lumtur që edhe edicioni i dytë shtatëditore u përmbyll me një pjesëmarrje masive deri në kurorëzimin e natës finale.

“Së pari dua të ju falënderoj për dashurinë që na keni dhënë gjatë këtyre shtatë ditëve si shikues, si dhe miq të teatrit. Pa ju ky festival nuk do të ekzistonte. Ju faleminderit të gjitha trupave të teatrit që kanë besuar që ky festival është i denjë për pjesëmarrje, që kanë marrur rrugën drejt nesh, faleminderit që nuk hezituat asnjë moment të shijoni çdo aktivitet që ky festival ka ofruar” tha drejtoresha artistike e festivalit Burbuqe Berisha.

Edicioni i sivjetmë ka shënuar gjithsej shtatë shfaqja nga vendi, rajoni dhe bota, shfaqje këto të gjitha në programin garues. Këtë vit çmimin kryesor të PITF 2018, çmimin për aktorin më të mirë në rolin kryesor e gëzuan aktorët e shfaqjes nga Kosova “Holly Shit”, Ylber Bardhi dhe Adrian Morina.

Në natën finale të dorëzimit të çmimit, Morina tregoi se ky festival është pikërisht ajo se çfarë i ka munguar Prishtinës tash e një kohë. Ai gjithashtu falënderoi juritë që shfaqjen e tyre e cilësuan si të denjë për çmimin kryesor të festivalit. Ndërsa, festivalit i uroi jetë të gjatë.

“Faleminderit për çmimin, faleminderit festivalit, ky është edicioni i dytë, unë do të doja që të luaja edhe në edicionin e njëzetë të këtij festivali, duke i uruar jetë të gjatë, meqenëse në kryeqytet nuk ka festival të tillë. Kjo shfaqje ka festuar edhe çmime të tjera, por, unë dua ta veçoj këtë çmim sonte këtu, jo për shkak të miqësisë që kemi me teatrin AAB, ku kemi pasur fat dhe kemi punuar shumë. Ky festival, ky teatër këtu mban një emër shumë të madh të profesorit të ndjerë Faruk Begolli, ku edhe kisha fat të isha student i tij, dua ta falënderoj përzemërsisht profesorin tonë të ndjerë që ka dhënë shumë për ne dhe teatrin”, u shpreh Morina.

Gjatë natës së mbrëmshme PITF 2018, ndau edhe trofe të tjerë fitues të shfaqjeve pjesëmarrëse.

Kjo është lista e plotë e çmimeve këtë vit në “Prishtina International Theater Festival” (PITF 2018)

-Çmimi “Best Play: Student Choice” – “Holly Shit” – Kosova

-Çmimi “Best Play: Media Choice” – “Holly Shit” – Kosova

-Çmimi “Best Supporting Actor” – Drita Kaba Karaga, “Gratë” – Maqedonia

-Çmimi “Best Director” – Ana Bateva, “Pula” – Bullgaria

-Çmimi “Best Play” – “Pula” – Bullgaria

-Çmimi kryesor i PITF 2018 “Best Actor” – Adrian Morina, Ylber Bardhi, “Holly Shit” – Kosova

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme