Der Spiegel shkarkon reporterin Class Relotius, mashtroi lexuesit me storje të shpikura

Prishtinë | 20 Dhj 2018 | 08:20 | Nga Ekonomia Online

Revista gjermane e lajmeve, Der Spiegel ka shkarkuar nga puna një pjesëtar stafi, shkrimtar të njohur me çmime.

Ai akuzohet për shpikje të storjeve dhe thënieve në tregime të shumta, njofton Klan Kosova.

Sipas Der Spiegel, Claas Relotius raportohet se ka falsifikuar artikuj në një shkallë të madhe dhe madje edhe ka shpikur karaktere.

Ndër artikujt në fjalë janë karakteristika të mëdha që ishin propozuar ose nga të cilat kishte fituar çmime, shton revista.

Relotius, 33 vjeç, pranoi se lexuesit u mashtruan në 14 tregime të botuara në Der Spiegel, tha revista.

Në një deklaratë të mërkurën, publikimi gjerman tha se po punonte për të vendosur shkallën e plotë të “trillimeve” të Relotiusit pasi një koleg që punonte me të në një histori ngriti dyshime rreth raportimit të tij, njofton Klan Kosova.

Të ngjashme