Desailly: Pogba duhet të luajë si mesfushor defensiv

Prishtinë | 15 Qer 2018 | 17:49 | Nga

Legjenda e Francës, Marcel Desailly, ka rekomanduar trajnerin e e Trikolorëve, Deschamps, që ta shfrytëzojë superyllin, Paul Pogba si mesfushor defensiv.

Desailly që ka një përvojë të madhe me kombëtaren franceze si mbrojtës ka dhënë disa këshilla.

Sipas tij, mënyra që Franca të ketë sukses është vetëm nëse Pogba luan si mesfushor defensiv.

“Ai natyrisht se do të startojë, Deschamps është adhurues i talentit të tij dhe ai duhet që të luaj në një rol specifik që të jetë efektiv”.

“Ai duhet që të pranojë se Franca ka nevojë për të si mesfushor defensiv që fiton topa dhe bën pasime të thjeshta. Ata kanë tri lojtarë sulmues si Mbappe, Griezmann dhe Dembele të cilët do të shënojnë gola dhe do të jenë kreativ në pjesën finale, ai nuk mund të jetë lojtar i tillë nëse Franca dëshiron të funksionojë si duhet”.

“Ai ka shënuar gola nga mesfusha për Unitedin, por ky nuk do të jetë roli që Deschamps mund t’ia kërkojë në Kampionat Botëror”, u shpreh Desailly.

Franca hapë kampanjën kualifikuese ndaj Australisë.

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme