Dhimbje, paragjykime e shumë vuajtje. Bebe Rexha flet për shëndetin mendor

Prishtinë | 25 Shk 2020 | 17:37 | Nga Ekonomia Online

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Bebe Rexha ka dhënë së fundmi një intervistë të gjatë për Revistën SELF, ku ka folur për shumëçka rreth jetës dhe karrierës së saj.

Në fokus, artistja me prejardhje nga Dibra ka vendosur të pathënat e deritanishme rreth shëndetit mental, duke qenë se ajo e ka pranuar haptazi që vuan nga probleme të tilla.

Bebe Rexha Bisedon për herë të parë për të jetuar me çrregullim bipolar: “Vendosa të hapem dhe të lirohem”.

“Disa muaj më parë, në muajin prill, Rexha kishte bërë një status në Twitter për 1.6 milion ndjekësit e saj duke iu treguar se ajo kishte çrregullim bipolar. Nuk ishte hera e parë që ajo e pranoi problemet me shëndetin e saj mendor – kënga hit e saj e vitit 2018 “I’m a mess” preku tema të ngjashme – por ishte hera e parë që ajo i referohej diagnozës së saj specifike. “Më erdhi keq për pak”, thotë Rexha kur mësoi se ajo kishte çrregullim bipolar, duke shpjeguar që kaloi nja dy ditë duke pasur ato që ajo përshkruan si avari. “Unë kisha shumë frikë”, shton ajo. “Nuk doja të mendoja se kishte diçka të gabuar me mua”, ka thënë për revistën SELF artistja shqiptare.

Gjatë intervistës Bebe Rexha tregoi se kishte marrë konfirmimin zyrtar në lidhje me diagnozën në ditët para se ajo ta ndante me të gjithë të tjerët, pas vitesh duke i thënë familjes dhe terapistit se nuk donte ta dinte.

“Kjo ishte frika ime më e keqe për tërë jetën time: duke u çmendur”, thotë ajo. “Unë u ndjeva sikur po tregohesha e hapur para fansave të mi duke u thënë që më në fund: Unë nuk do të burgosem nga kjo. Dhe ndoshta do të bëjë që dikush të mos ndjehet i burgosur, në atë moment, nëse ndjehen sikur janë duke kaluar një kohë të ashpër. Kjo është arsyeja pse vendosa të hapem vërtet dhe të çlirohem nga kjo”, tregoi artistja.

Bleta “Bebe” Rexha lindi nga prindërit shqiptarë më 30 gusht 1989, në Brooklyn, New York. Fillimisht e stërvitur si këngëtare e operës, ajo kishte qenë një autore e suksesshme këngësh para se të ndiqte më pas një karrierës solo, duke kompozuar këngë për emra të njohur si: Rihanna, Eminem, Selena Gomez, David Guetta, etj.

Ajo publikoi albumin e saj të parë “Expectations” në vitin 2018. Në të njëjtin vit, ajo fitoi dy nominime “Grammy”: një për “Artistin e ri më të mirë” dhe një për “Performancën më të mirë duo-grup nëzhanrin country” për këngën “Meant to Be”, të cilën e këndon në bashkëpunim me grupin Florida Georgia Linjë. Në vitin 2018, ajo themeloi mbledhjen vjetore “Women in Harmony”, e cila bashkon muzikantë femra, producente, kantautore dhe krijuese të tjera në industrinë e muzikës. Dhe në fund të vitit të kaluar, ajo përfundoi një turne muzikor në mbarë Amerikën me Jonas Brothers.

“Dua të bëj një punë të cilën me të vërtetë jam krenare, të fillojë dhe ta mbarojë. Albumi im i fundit ishte i lezetshëm. Kishte disa këngë të jashtëzakonshme atje. Por unë ndjehem si shumë prej tyre nuk ishin të vërteta për atë që jam si artiste”, tregoi Bleta gjatë intervistës për SELF.

Për ta realizuar albumin e saj të ardhshëm, ajo po ekspozon anën e saj më të prekshme akoma. Rexha tregoi se një nga këngët do të titullohet “Break My Heart Myself”, nga albumi i saj i ardhshëm. Mënyra se si zëri i saj krijon disa zanore dhe i shtrin të tjerët, jep një melodi edhe pse nuk është duke kënduar.

Teksti i kësaj kënge i referohet çrregullimit bipolar që prek rreth 5.7 milionë të rritur amerikanë si Rexha (rreth 2.8 përqind e popullsisë së rritur në Sh.B.A). Çrregullimi bipolar i Bebe Rexhës karakterizohet nga episodet maniake që mund të sjellin gjendjen shpirtërore dhe energjinë e një personi në nivele ekstreme, së bashku me episodet depresive që përfshijnë rënie të rëndë, shpjegon Instituti Kombëtar i Shëndetit Mendor (NIMH). Njerëzit me çrregullim bipolar mund të përjetojnë edhe episode të përziera që shfaqin të dyja nivele të larta dhe të ulëta.

“Ndjehem sikur, gjatë gjithë sëmundjes sime, padyshim e kam thyer zemrën time shumë herë. Unë nuk kam nevojë që ju të më prekni zemrën … Nuk kam nevojë që ju të më bëni të sëmurë ose të çmendur. Unë kam qenë në këtë karusel tërë jetën time, dhe nëse nuk do të përmirësoni jetën time, atëherë mos më humbni kohën”, thotë këngëtarja.

Është një temë e rëndë, dhe Rexha e di atë, kjo është arsyeja pse ajo zgjodhi t’i afrohet temës në një mënyrë shumë të qëllimshme. “Është e rëndësishme për mua që të qesh me veten ndonjëherë, dhe gjithashtu të përhap informacionin, dhe ta normalizoj atë, sepse kjo më bën të ndihem më mirë në vend që të shkruaj një baladë me vete. Më pëlqen të jem sarkastike për gjërat ndonjëherë. Ajo heq dhimbjen dhe lëndimin”, tha Bebe Rexha për SELF.

“Edhe si një vajzë e vogël, mbaj mend që gjithmonë [isha] në ankth, e frikësuar nga ajo që do të ndodhte. Unë isha aq e shqetësuar gjatë gjithë kohës. Unë jam akoma. Kam frikë nga gjithçka”, thotë ajo.

Kur Rexha nuk po përjetonte depresion – ajo e përshkruan luftën për ta çliruar veten nga ato thellësi si “përpjekje për të tërhequr një tren” – gjendja shpirtërore dhe sjellja e saj ndonjëherë do të kthente në nivele të larta çorientuese. “Do të bëja super hiper dhe do t’i shkruaja këngë të gjithëve, dhe thjesht do të bëhesha e lëpirë. Unë nuk mund të kontrolloja emocionet e mia, dhe unë isha jo-stabile”, tha ajo.

Siç mund ta imagjinoni, të qenit një muzikant i famshëm me çrregullim bipolar vjen me sfida specifike, siç do të ndodhte me çdo lloj gjendje shëndetësore. “[Stresi i] të qënit në industri me të vërtetë e zmadhon atë dhe të qenit në sy të publikut mund ta zmadhojë atë, veçanërisht nëse jeni duke dalë diku”, thotë Rexha. “Ka gjëra të caktuara nga të cilat duhet të qëndroj larg … Unë duhet të jem me të vërtetë e kujdesshme sepse me të vërtetë mund të më largojë dhe është e frikshme”, ka thënë këngëtarja.

“Imagjinoni sikur po takoni dikë dhe jeni në rrugë, dhe keni lëvizje të humorit … Ndonjëherë do të çmendem në kokën time dhe do të filloj të jem si: ‘Kush është ajo vajzë?”, tregoi Bebe Rexha për SELF teksa shpjegonte problemet që e shoqërojnë gjatë jetës.

“Nëna ime la punën e saj për një kohë të gjatë dhe erdhi në rrugë me mua për t’u siguruar që isha në rregull kur ndryshova ilaçet ose përditësova një dozë”, thotë Rexha. Nëna e saj gjithashtu sugjeron teknika për trajtimin e uljeve dhe ngritjeve të disponimit, Rexha ende përjeton me çrregullimin bipolar ose PMDD-në e saj.

Justin Tranter është një kantautor që e ndihmoi atë të zhytej ndjenjat për shëndetin e saj në këngën “I’m a mess”, nga albumi “Expectations” – këngë për të cilën thotë se ishte më e sinqerta për atë që është si një artiste. “Ai është kaq i pabesueshëm”, thotë ajo. “Ai është në gjendje të marrë [emocionet] prej meje dhe të më ndihmojë të bëj art. Ai kurrë nuk më gjykoi, dhe ai më fuqizon mua të jem ajo që jam dhe të qëndroj në këmbë për atë që jam”, tregoi këngëtarja.

Rexha ndjente një faj për mënyrën sesi ajo i trajtonte njerëzit, përfshirë të dashurit e saj, kur sëmundja e saj mendore ishte në fazë të rëndë. “Sëmundja e bëri shumë të vështirë të kisha raporte të ngushta shoqërore…sepse nuk e kuptoja se çfarë po ndodhte, dhe ndjeva se po lëndoja shumë. Unë nuk isha një person shumë i bukur për të qenë rreth e rrotull. Unë do të lëndoja njerëzit e tjerë”, tha ajo.

Trajtimi i ka ndihmuar asaj që të frenojë këtë sjellje: “Unë definitivisht mendoj se kam ndryshuar shumë. Unë jam bërë më e durueshme dhe e sjellshme me njerëzit dhe jam në gjendje të kontrolloj veten më shumë sepse nuk dua të jem më kurrë ai person”, thotë Rexha. “Unë dua të shkoj të fle çdo natë duke ditur se nuk kam bërë asgjë të keqe”, tha ajo.

Pavarësisht nga sëmundja e saj mendore, ajo nuk dëshiron keqardhje nga të tjerët: “Nuk ka asgjë për t’u ndjerë ke. Unë jam mirë, unë jam e shëndetshme, unë jam duke punuar vetë. Unë jam duke e përmirësuar veten si një njeri”, tha ajo për SELF.

Sigurisht, terapia dhe ilaçet kanë qenë një pjesë e kursimit të jetës dhe integrale e regjimit të shëndetit mendor të Bebe Rexhës, por fusha të tjera, më pak intensive të vetë-kujdesit janë gjithashtu një komponent i rëndësishëm. Në turne, ajo luajti Candy Crush gjatë kohës sa priste të dilte në skenë (terapisti i saj kishte rekomanduar që ajo të shkarkonte një lojë për të ndihmuar në dekompresionin e saj). Ajo gjithashtu shkruajti afirmime dhe bashkëpunoi me trajneren e saj, Jeanette Jenkins, e cila nuk ishte vetëm restauruese mendore, por edhe e mirë për zanatin e saj. “Unë bëj shumë trajnime me intensitet të lartë, sepse kjo është në thelb ajo që është”, – thotë ajo.

Kur është në shtëpi, Bebe Rexhës i pëlqen të pushojë duke u pastruar. Ajo gjithashtu e do gatimin për miqtë dhe familjen. “Nëse vini në shtëpinë time, ju do të hani”, thotë ajo.

Gjatë bisedës për SELF, Rexha tregoi edhe pse në biografinë e sa jtë Instagramit, ajo ka shkruar se është një “yll roku” dhe jo një “yll popi”.

“Unë mendoj se të jesh një yll i muzikës rok është më shumë mënyra sesi jetoni jetën tuaj. Nuk do të thotë se duhet të jesh i mbuluar me tatuazhe dhe të hidhesh lart”, thotë ajo. “Një yll i vërtetë i rokut është njeri i thjeshtë. Ju hani atë që dëshironi, jetoni atë që dëshironi, thoni atë që dëshironi. Kjo është ajo që unë e konsideroj rrokullisjen e termit rok”.

“Mua thjesht nuk më pëlqen të qëndroj në ndonjë kuti. Pavarësisht se çfarë është”, ka përfunduar intervistën e saj Bebe Rexha për SELF.

Të ngjashme