Dolly Parton merr dozën e dytë të vaksinës kundër Covid-19

Prishtinë | 05 Pri 2021 | 08:57 | Nga Ekonomia Online

Dolly Parton tani është plotësisht e vaksinuar për Covid-19.

Llogaria zyrtare e këngëtares 75 vjeçare në Twitter ndau fotot e Parton që merrte dozën e saj të dytë të vaksinës së coronavirusit në Vanderbilt Health Nashville.

“Dolly merr një dozë (të dytë) të ilaçeve të saj”, thuhej në llogari të premten. “Faleminderit Dr. Naji Abumrad, Andrea Calhoun dhe Heather O’Dell të VUMChealth”.

Dolly mori dozën e parë të vaksinës së coronavirusit në fillim të marsit, të zhvilluar nga Moderna, një kompani farmaceutike dhe bioteknologji amerikane. Vaksina Moderna thuhet se ka një sukses prej 94.1%.

Ikona e muzikës ‘country’ bëri tituj vitin e kaluar për dhurimin e një milion dollarëve Universitetit Vanderbilt për kërkimin dhe zhvillimin e vaksinave të coronavirusit.

Donacioni i saj me shtatë shifra thuhet se ndihmoi studiuesit të zhvillojnë fazat e provës që çuan në zhvillimin e vaksinës Moderna, sipas New England Journal of Medicine.

Parton ka inkurajuar të gjithë amerikanët që të marrin vaksinat e tyre dhe të mbajnë maska mbrojtëse.

Deri më tani, për më shumë se 30.6 milionë amerikanë kanë rezultuar pozitivë për Covid-19. Gati 555 mijë njerëz kanë ndërruar jetë nga ndërlikimet e lidhura me virusin.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme