Dua Lipa bëri thirrje për rritjen e rrogave për punëtorët shëndetësorë në fjalimin e saj pas marrjes së çmimit në Brits

Prishtinë | 12 Maj 2021 | 11:37 | Nga Ekonomia Online

Ministri i kabinetit George Eustice theksoi se ekziston një “ambient i vështirë i financave publike”, pak pasi Dua Lipa përdori fjalimin e saj në Brit Awards pas pranimit të çmimit të saj, për të bërë thirrje për një rritje page të punëtorëve të NHS (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar).

Lipa ishte fituesja e madhe në Brit Awards – mbrëmje e cila shënoi rikthimin muzikës live me audiencë të pranishme në “The O2 Arena” në Londër, pas më shumë se një viti,

Ajo fitoi çmimet “Artistja më e mirë femër” dhe “Albumi më i mirë i vitit” për albumin “Future Nostalgia”, dhe në fjalimin pas pranimit të çmimit të saj të parë, për të kërkuar ngritje të pagave për punëtorët shëndetësorë të vijës së parë të frontit dhe në fjalimin e çmimit të dytë, kërkoi një çmim trimërie pas vdekjes për 20-vjeçarit, Folajimi Olubunmi-Adewole, i cili vdiq së fundmi pasi ra në lumin Thames për të shpëtuar një grua.

Sekretari i mjedisit Eustice tha për BBC Morning: “Është bërë një rritje e pagave, u njoftua. Ka pasur një ngrirje të pagave për pjesën më të madhe të sektorit publik dhe është gjithashtu e rëndësishme të pranojmë se në vitet e fundit ka pasur edhe disa rritje të pagave, veçanërisht për infermierët dhe pagat më të ulëta”.

“Ne e dimë se është gjithashtu një mjedis i vështirë i financave publike, kështu që ne nuk mund të shkojmë gjithmonë aq larg sa dëshiron, por është gjithashtu rasti që ka gjithashtu një rishikim të pagave që po ndodh në NHS”, tha ai.

Brit Awards 2021 pati një audiencë prej 4,000 vetash dhe u zhvillua si pjesë e skemës pilot të ngjarjeve të drejtpërdrejta të Qeverisë. Rreth 2,500 bileta iu dhuruan punëtorëve kryesorë nga zona e Londrës së Madhe, shumë prej të cilëve kishin veshur bluza me ngjyrë blu.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme