Dua Lipa, Coldplay dhe The Beatles bënë që industria britanike e muzikës të shënojë rekord fitimesh

Prishtinë | 16 Qer 2021 | 20:45 | Nga Ekonomia Online

Dua Lipa, Coldplay dhe The Beatles ndihmuan industrinë britanike të muzikës të fitonte 519.7 milionë funte jashtë shtetit vitin e kaluar, që njëherësh është shifra më e lartë e regjistruar deri më tani.

Të ardhurat nga eksporti për muzikë u rritën me 6 për qind krahasuar me vitin 2019, të ndihmuar nga “rritja shpërthyese e transmetimit të muzikës”, tha shoqata e markave rekord BPI.

“Don’t Start Now” nga Dua Lipa ishte hiti më i madh britanik i vitit 2020, shkruan BBC.

Kënga u dëgjua 1.62 miliard herë në total, ndërsa albumi i saj fitues i çmimit Brits, “Future Nostalgia” ishte albumi i 10-të më i shitur i vitit.

“Fine Line” nga Harry Styles, doli edhe më mirë – duke u renditur si albumi i pestë më i shitur në botë për vitin 2020.

Pavarësisht nga këto arritje, nuk kishte asnjë artist britanik të renditur në mesin e 10 shitësve më të mirë të vitit në të gjitha formatet – duke ngritur pikëpyetje në lidhje me aftësinë e Mbretërisë së Bashkuar për të krijuar super yje globale në një treg gjithnjë e më konkurrues.

Në vend të kësaj, lista u kryesua nga banda koreane e muzikës pop, BTS, me pjesën tjetër të artistëve që vijnë nga Amerika e Veriut – përfshirë: The Weeknd, Billie Eilish dhe Taylor Swift.

Sipas BPI, Mbretëria e Bashkuar është ende eksportuesi më i madh i muzikës në botë, pas ShBA-së, por pjesa e saj në tregun global ka rënë nga 17 për qind në vitin 2015 në 10 për qind vitin e kaluar.

Sidoqoftë, me përjashtim të albumit të Dua Lipës, 2020 ishte relativisht vit i qetë për publikimet e reja të mëdha nga artistët britanikë. Ky vit mund të ketë më shumë rritje, me faktin se yje si: Adele, Ed Sheeran dhe Coldplay, të gjithë po punojnë në albumet e tyre të reja.

Popullariteti global i yjeve klasikë si: The Beatles, Queen, Pink Floyd dhe The Rolling Stones gjithashtu ka ndihmuar në mbështetjen e industrisë britanike të muzikës në shërbimet e distribuimit muzikor.

Të ngjashme