Dua Lipa:Performanca në finalen e Ligës së Kampionëve ishte ndër më gjigantet në karrierën time

Prishtinë | 20 Shk 2020 | 20:08 | Nga Ekonomia Online

Më 26 maj 2018, skuadra e Liverpool-it ishin duke u përgatitur për të garuar në finalen e tyre të parë të Ligës së Kampionëve në 11 vjet kundër Real Madridit.

Ndërsa mbrëmja e hershme u kthye në muzg, mbështetësit që e kaluan ditën në kryeqytetin ukrainas duke shijuar ngjarjen në Parkun Shevchenko të qytetit ishin duke u përgatitur me padurim për të parë ndeshjen finale të ekipit anglez.

Atë natë për të bërë hapjen glamuroze të Ligës së Kampionëve e ftuar ishte artistja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa.

“Një nga pikat kryesore të natës ishte padyshim të shihja videon e të gjithë tifozëve të Liverpool-it që brohorisnin teksa unë këndoja këngën ‘One Kiss’- video të cilën unë e pash pas mbarimit të performancës time”, pasi njoftoi se do të performojë në qytet gjatë turneut të saj të ardhshëm botëror në muajin maj.

“Jam ndjerë shumë e nderuar”, tha më tej artistja shqiptare.

Dua Lipa e hapi mbrëmjen finale me këngën “One Kiss”, për të vazhduar më pas me “No lie”, “Be the One”, “IDGAF” dhe “New Rules”.

“Asnjëherë nuk kisha kënduar në një shfaqje të atyre përmasave më parë, kujton ajo, më shumë se 20 muaj më vonë pasi ka kaluar ai moment.

“Unë jam vërtet nervoze para se të performoj kudo, e lëre më finalen e Ligëssë Kampionëve. Mbaj mend duke që kam qëndruar në anën e fushës me pëllëmbët e mia të djersitura duke pritur të vrapoj dhe të futem në mes të fushës për të nisur performancën”, kujtoi Dua.

“Unë isha aq e mbushur me adrenalinë, ajo mbaroi shumë shpejt dhe mbaj mend që po ikja nga fusha në fund me dy nga valltaret e turneut tim”.

“Unë kam qenë shumë me fat që kam pasur mbështetjen e njerëzve të mi menjëherë pas performancës në stadiumin në Kiev. Unë jam akoma e tronditur kur e shikoj përsëri duke parë të gjithë këta fansa që këndonin këngën time”, kujtoi artistja.

“Unë jam gjithmonë jashtëzakonisht mirënjohëse për mbështetjen. Është ngrohja e zemrës dhe unë jam shumë me fat”, tregoi Lipa.

Në fund të fundit, nata e Liverpoolit do të përfundonte me zhgënjim, pasi ata u mposhtën 3-1 nga Real Madrid atë kohë, por në ditët që pasuan pamjet e fansave që këndonin “One Kiss: gjatë kohëssa Dua bëri hapjen u bënë virale, duke grumbulluar qindra mijëra shikime në mediat sociale.

Ashtu si Liverpool, Dua Lipa gjithashtu ka qenë e zënë me mbledhjen e trofeve dhe arritjen e rekordeve – jo më pak, me më shumë se 6.3 miliardë dëgjime në Spotify, albumi i titulluar “Dua Lipa” i 24-vjeçares është më i dëgjuari i një artisteje femër në histori.

“Pas mbarimit të finales së Ligës së Kampionëve, mbarova një turne nëpër botë. Unë atë vit realizova plot 285 koncerte”, kujtoi Dua Lipa.

Në prill, ajo do të nxjerrë atë albumin e dytë “Future Nostalgia” dhe më pas do të fillojë një turne botëror me të njëjtin emër, i cili do të përfshijë një ndalesë në Liverpool të premten e 29 majit.

“Në fund të vitit të kaluar fillova fushatën time të re të albumit me solo këngën e parë “Don’t start now”. Unë isha aq nervoze në epërsinë e nisjes, po ndieja shumë presion por ishte një ndjenjë e mahnitshme kur ishte gjithçka atje”

“Jam shumë e emocionuar dhe shumë nervoze [për atë që mban viti 2020]. Albumi im do të dalë brenda afro një muaji, nuk mund ta besoj. Tashmë kam filluar të bëj prova për turneun e ardhshëm botëror dhe ne me të vërtetë kemi tërhequr të gjitha ndalesat për të bërë së bashku shfaqjen më të mirë të mundshme. Unë po mundohem të bëjë prova çdo ditë, kështu që nuk do të mërzitem nga të gjitha punët që janë përpara. Por unë jam shumë e lumtur me mënyrën se si po pritet muzika ime e re dhe mezi pres që të vijë koha e koncerteve dhe t’i performoj ato para fansave të mi”.

Dua nuk është aspak e mendimit që të bëhet një tifoze futbolli që nga ajo natë në Kiev; megjithatë, e vetëdijshme se sa kujtohen me dashuri ato skena, ajo mezi pret të shikojë një lojë në Stadiumin Anfield në të ardhmen e afërt.

“Patjetër që do të vij në një lojë”, thotë ajo. “Babai im, i cili është një tifoz i madh i Arsenalit, por ka një vend të butë në zemrën e tij për Liverpoolin, dhe menaxheri im Ben, është një tifoz i madh i Liverpoolit. Jam shumë e lumtur që Liverpool po e ecën mirë këtë vit dhe mezi po pres për koncertin tim në maj që do ta mbaj në këtë qytet”, ka përfunduar intervistën e saj artistja me prejardhje nga Kosova. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme