Ende asnjë kallëzim penal, ekspertët ligjorë tregojnë se çfarë mund të ndodhë me aktorin Alec Baldwin pas vrasjes aksidentale

Prishtinë | 23 Tet 2021 | 13:51 | Nga Ekonomia Online

Ekspertët ligjorë thanë për DailyMail se paditë ndaj aktorit Alec Baldwin janë një siguri virtuale, por se çdo akuzë e mundshme penale ka më shumë gjasa të përqendrohet tek kushdo që përgatiti armën skenike me të cilën ai qëlloi në xhirime, duke vrarë aksidentalisht drejtoreshën e fotografisë Halyna Hutchins.

“Nëse Baldwin ose një person tjetër ka qenë neglizhues, një padi civile është pothuajse e paarsyeshme në këtë pikë – një gjasë shumë e madhe”, tha avokati Jamie White, i cili ka përvojë si në mbrojtjen penale ashtu edhe në ndjekjet penale civile.

“Por pala kriminale do të jetë shumë e ndjeshme ndaj fakteve. Vetëm nëse dikush do të ishte neglizhues i pakujdesshëm do të kishte pasoja kriminale”, shtoi ai. “Nuk ka gjasa që të ishte puna e Baldwinit të përgatiste armën skenike”.

Baldwin tha të premten se vrasja e Halynës me një armë në një shesh-xhirim ishte një ‘aksident tragjik’ pasi autoritetet hetuan të shtënat, të cilat gjithashtu lanë të plagosur regjisorin.

Hutchins, drejtoreshë fotografie i filmit “Rust”, u vra aksidentalisht dhe regjisori Joel Souza u plagos të enjten në shkretëtirë në periferi të Santa Fe.

Një zëdhënës i Baldwinit tha se një armë skenike me fishek shkaktoi vdekjen gabimisht. Një zëdhënës i policisë tha se detektivët po hetonin se çfarë lloji i predhës u hodh dhe si. Asnjë akuzë e menjëhershme nuk u ngrit.

Faktet kryesore në këtë rast ende nuk janë konfirmuar publikisht, duke përfshirë se kush e ngarkoi me fishekë armën skenike, me çfarë lloj gëzhojash ishte ngarkuar dhe si dhe pse u shkaktua një predhë.

“Siç janë paraqitur faktet deri më tani, Baldwin nuk do të akuzohet për një akt të qëllimshëm dhune”, tha White.

“Megjithatë, nuk është e padëgjuar të akuzohesh për neglizhencë të konsiderueshme. Ka shumë më tepër fakte që duhen zhvilluar, por studiot kinematografike kanë bërë kujdes të shtuar ndaj këtyre gjërave që pas vdekjes së aktorit Brandon Lee në rrethana të ngjashme në vitin 1993″, tha ai, duke iu referuar aktorit të vrarë aksidentalisht në xhirimet e filmit “The Crow”.

Avokati i dëmtimeve personale në Los Angeles, Miguel Custodio tha se siç qëndrojnë faktet e njohura, ‘përgjegjësia sigurisht që tregon për Rust Movie Productions dhe menaxherin e ekipit filmik’.

Custodio vuri në dukje se çdo padi rreth këtij rasti ka të ngjarë të ketë emrin e Baldwin, për shkak të rolit të tij si producent i filmit, si dhe si aktor.

“Si aktor, Alec Baldwin ka pak përgjegjësi sepse ju është dhënë diçka dhe po i besoni menaxherit që gjithçka është e kontrolluar dhe në rregull”, tha ai.

“Baldwin, producenti mund të mbajë më shumë përgjegjësi, në varësi të faktit nëse ai është thjesht një investitor ose ka një rol më aktiv në realizimin e filmit, gjë që dyshoj se e ka”, tha avokati Custodio.

“Në përgjithësi, kjo është neglizhencë e tmerrshme dhe familja e Hutchins duhet të ndjekin penalisht këdo që munden”, shtoi Custodio. “Ka të ngjarë që ata të ndjekin penalisht Baldwin aktorin, Baldwin producentin, kompaninë e filmit dhe personin që kontrolloi armën”.

Ish-prokurorja federale Neama Rahmani, president i avokatëve të gjyqit në Bregun Perëndimor, tha se akuzat penale janë të mundshme në këtë rast, por se një akuzë për vrasje nuk ka gjasa.

“Akuza për vrasje nuk ka gjasa sepse kërkon qëllimin përse personi është vrarë. Nuk ka asnjë provë që Baldwin me të vërtetë synonte ta vriste drejtoreshën e fotografisë”, tha Rahmani.

“Një akuzë për vrasje mund të jetë më e mundshme, sepse nuk kërkon qëllim për vrasje, por bazohet në neglizhencën kriminale ose neglizhencën e rëndë”, shtoi ai. “Në këtë rast, ka raportime se arma skenike ishte e mbushur me fishekë. Nëse kjo është e vërtetë, kjo është një neglizhencë e madhe dhe kushdo që ka mbushur armën do të jetë përgjegjës”.

“Baldwin, nëse ai nuk do të kishte dijeni se arma ishte e mbushur me një fishek në vend të boshllëkut, nuk do të kishte asnjë përgjegjësi penale”, tha Rahmani.

Rahmani tha se nëse një armë ngarkohet gabimisht, ka të ngjarë të jetë një rast i neglizhencës së thjeshtë, i cili nuk do të sillte përgjegjësi penale.

“Ka një rrethanë të rrallë ku mund të ketë kallëzime penale pa dijeni se rasti ka qenë neglizhencë”, tha ai.

“Ajo është kur ka indiferencë të qëllimshme ose injorancë të qëllimshme. Është shumë e vështirë të provohet, prandaj këto lloj ndjekjesh penale janë të rralla”, shtoi ai.

“Kjo varet nga ajo që ishte në armë, kush e futi atë dhe çfarë dinte ai ose ajo kur e futën atë aty”, shtoi Rahmani. “Nëse do të ishte bosh, edhe boshllëqet mund të jenë të rrezikshme kur shkarkohen në distanca të afërta. Kjo mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme”.

Custodio spekuloi se çdo padi civile e sjellë nga familja e Hutchins kishte të ngjarë të kërkonte një sasi të madhe dëmshpërblimi.

“Ajo ishte 42 vjeçe dhe kishte një të ardhme tepër premtuese, kështu që fitimet e saj të mundshme do të ishin të rëndësishme”, tha ai.

“Është gjithashtu e qartë se dikush e ka shkaktuar ngjarjen në mënyrën më themelore – për të kontrolluar nëse një armë ishte e sigurt – dhe mund të jetë neglizhencë kriminale”, shtoi Custodio. “Dhe mbani mend, regjisori Joel Souza gjithashtu u plagos, dhe shumë të tjerë në xhirime gjithashtu janë të traumatizuar dhe të prekur nga kjo”.

Për rastin nuk është ngritur asnjë kallëzim penal, por policia thotë se po vijon hetimet aktive. Baldwin është zotuar të bashkëpunojë plotësisht me policinë dhe hetuesit për zbardhjen e rastit. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme