Fituesi i Nobelit zhvishet nga titujt pas komenteve lidhur me racën

Prishtinë | 14 Jan 2019 | 13:07 | Nga Ekonomia Online

Shkencëtari amerikan James Watson, fitues i çmimit Nobel, është zhveshur nga titujt e tij të nderit, pas komenteve rreth racës dhe inteligjencës.

Në një program televiziv, pionieri në studimet e ADN-së bëri një referencë për një pikëpamje se gjenet shkaktojnë një ndryshim mesatar midis afroamerikaneve dhe të bardhëve në testet e IQ.

Cold Spring Harbor Laboratorytha se komentet e shkencëtarit 90-vjeçar ishin “të pabazuara dhe të pamatura”.

Watson kishte bërë kërkesa të ngjashme në vitin 2007 dhe më pas kërkoi falje.

Ai ndau Nobelin më 1962 me Maurice Wilkins dhe Francis Crick për zbulimin e tyre të vitit 1953 të strukturës së dyfishtë spirale të ADN-së.

Watson shiti medaljen e artë në vitin 2014, duke thënë se ai ishte larguar nga bashkësia shkencore pas komenteve të tij në lidhje me racën.

Ai aktualisht është në një shtëpi kujdesi ku po shërohet nga një aksident me makinë dhe thuhet se ka “vetëdije minimale”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme