Gjira Kajtazi reagon kundër racizmit pas sulmit në Gjermani

Prishtinë | 21 Shk 2020 | 14:28 | Nga Ekonomia Online

Rap-artistja e njohur shqiptare, Gjira Kajtazi, tash e një kohë është zhvendosur në Gjermani për të jetuar bashkë me familjen e saj.

Ndonëse këtë kohë është tërhequr më shumë nga muzika, ajo nuk heziton që në rrjetet sociale të reagojë shpesh për dukuri të ndryshme që ndodhin në vend.

E njëjta së fundmi ka bërë një reagim pas sulmit që ndodhi në Gjermani, ku Tobias R, 43-vjeç, vrau 11 persona në dy kafiteri në Gjermani, i cili besohet se kishte motive ksenofobe, sipas një njoftimi të ministrit gjerman të Punëve të Brendshme.

Policia në Hanau të Gjermanisë, gjeti 43-vjeçarin të vdekur në apartamentin e tij, kurse pranë tij hasën edhe në trupin e të ëmës 72-vjeçe.

Ishte ky sulm që bëri të reagonte artistja shqiptare, pasi e kishte vuajtur edhe vetë racizmin.

“Pas 25 vitesh unë tashmë jetoj në Gjermani, harroj që jam një fëmijë refugjat me prejardhje migracioni. Në vitin 1994 shpëtuam nga lufta e Kosovës për një jetë më të mirë … këtu gjetëm siguri, infrastrukturë, ushqim, punë, shtëpi. Pas vetëm tre muajsh mësova gjuhën, por më duhet të them se “integrimi” nuk ishte gjithmonë i lehtë për mua. Kështu shpesh më thoshin: ‘Nuk mund të luajmë me të huajt. Ju nuk duhet të vini në shtëpinë time’. Një herë isha edhe tek dera dhe një nënë më tha me vrazhdë se nuk duhet të jem më me fëmijën e saj. Kam qarë shumë si fëmijë. Unë kurrë nuk e dija se çfarë nuk ishte në rregull me mua dhe unë ende luftoj për t’u përshtatur ose “ndjehem e njëjtë” edhe sot. Më duhet të them që jam rritur në një fshat në Palatinate dhe jam e vetëdijshme që jo të gjithë gjermanët janë ksenofob. Por si nënë nuk mund ta kuptoj pse e mësoni fëmijën tuaj të “urrejë” kaq shumë. Ne ishim fëmijë … sot jam e vetëdijshme që kam një përgjegjësi të madhe për mënyrën sesi djali im i sheh qeniet njerëzore. Për mua, të hedhësh poshtë të tjerët për atë që janë, do të thotë të mos jesh në gjendje të pranosh veten. Nesër fëmija im mund të ishte një nga ata viktimat në Shishabar …. por unë kurrë nuk do të jem nëna, djali i së cilës vjen në shtëpi dhe në fund të më vras edhe mua … pasi ka vrarë 11 persona të tjerë më parë … dhe pse?! Sepse ata ishin me origjinë të ndryshme. Është koha të zgjoheni ….. të ndaloni racizmin”, ka shkruar Gjira në llogarinë e saj në Instagram.

View this post on Instagram

Nach 25 Jahren in denen ich schon in Deutschland lebe, vergesse ich das ich auch ein Flüchtlingskind mit Migrationshintergrund bin. 1994 sind wir aus dem Kosovokrieg geflüchtet, für ein besseres Leben … hier fanden wir Sicherheit, Infrastruktur, Essen, Arbeit, ein zu Hause. Nach nur 3 Monaten lernte ich die Sprache, dennoch muss ich sagen, das mir das „integrieren“ nicht immer leicht gemacht worden ist. So oft hieß es:“ mit Ausländern darf ich nicht spielen. Du darfst nicht zu mir nach Hause kommen“. Einmal stand ich sogar vor der Türe & die Mutter sagte mir unsanft das ich nicht mehr mit ihrem Kind verkehren dürfte. Ich hab als Kind oft geweint. Es hat schon Spuren hinterlassen, so früh für seine Identität abgelehnt und herablassend behandelt zu werden …ich wusste nie was mit mir nicht stimmt & bis heute habe ich Mühe mich anzupassen oder „gleich zu fühlen“. Ich muss dazu sagen das ich in einem Dorf in der Pfalz aufgewachsen bin & mir bewusst ist, das nicht alle Deutschen ausländerfeindlich sind .. Dennoch kann ich es jetzt als Mutter nicht verstehen, wieso man seinem Kind so früh schon „Hass“ beibringt … wir waren Kinder …. heute ist mir bewusst, das ich eine große Verantwortung darüber trage, wie mein Sohn seine Mitmenschen sieht. Andere abzulehnen für das was sie sind, bedeutet für mich, sich selbst nicht annehmen zu können. Morgen könnte mein Kind eins dieser Opfer in der Shishabar sein …. aber niemals werde ich die Mutter sein, dessen Sohn mit 47 nach Hause kommt & mich zum Schluss abknallt … nachdem es 11 andere zuvor umgebracht hat … und wieso ?! Weil sie anderer Herkunft waren. Es ist Zeit aufzuwachen ….. stoppt Rassismus! Fick dich, AfD!

A post shared by Gjira (@gjirakajtazi) on

Për sulmin e 43-vjeçarit pati reagime të shumta përfshirë edhe atë të kancelares gjermane, Angela Merkel, e cila deklaroi se sot racizmi është një helm dhe ky helm gjendet në shoqërinë tonë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme