Kishte dyshime para se të fillonte meçi – Wilder kërkoi që dorëzat e Furyt të shqyheshin

Prishtinë | 10 Tet 2021 | 16:35 | Nga Ekonomia Online

Në një përballje epike për të mbyllur kapitullin mbi trilogjinë e tyre, Tyson Fury arriti të mbajë titullin e tij në peshat e rënda, duke mundur Deontay Wilderin.

Sidoqoftë, amerikani akuzoi britanikun para meçit për mashtrim duke pasur ‘flokë kali’ në dorezat e tij për të zvogëluar sasinë e mbushjes dhe përfundimisht të jepte një grusht më të fortë, duke u kërkuar zyrtarëve të shqyenin dorezat e Furyt.

Para ndeshjes, Wilder tha për 78SportsTV: “Ajo që ndodhi ishte dorezat e Furyt që ai zgjodhi, e cila është e njëjta gjë që ai kishte herën e kaluar, kishte pak ose aspak mbushje”.

“Pjesa tjetër ishte flokë kali, ne menduam se flokët e kalit nuk ishin në pyetje dhe ishin të paligjshëm, por ata thanë që ishte [në rregull], kështu që ne thamë mirë”.

“Ata më hapën mbushjen e dorezave të mia të paktën dy deri në tre centimetra të trasha.

“Argumenti im ishte se kjo nuk është e mjaftueshme për të mbushur këto doreza”.

Credit: YouTube/pacmanatl_Tay

Të ngjashme